Máme rádi klíšťata?

Média nás před nimi varují, díky televizi i víme, proč šla Karkulka sama přes les, lékaři nás nabádají k očkování proti nemocem, které klíšťata přenášejí.

A co dělá město Roztoky?

To si klíšťata přímo pěstuje či dokonce chová. Odbor životního prostředí se zřejmě bojí pana Korce z Ekospolu, který odpovídá za stav zeleně na Solníkách (na její podstatné části). Tráva se tu seká 1x ročně v červnu. Jinak je tak vysoká, že se v ní člověk, pokud nemá dva metry, ztratí. Posekaná tráva tu zůstane ležet - prý mulčování, jak mi tvrdil zaměstnanec Ekospolu, když jsem tam zavolala. Mulčování by to ale bylo jen tehdy, pokud by touto neuklizenou trávou neprorůstala do původní výšky tráva nová. Jak všichni víme, klíšťatům a jinému savému a bodavému hmyzu a slimákům se nejlépe daří v trávě vysoké, zapařené a v houštinách. Toto ideální prostředí mají mezi Křížkem a Solníkami na pozemcích Ekospolu. Ale nejsou to jen pozemky pana Korce.

Na konci Sedláčkovy ulice stojí stará mohutná hrušeň prorostlá planými višněmi. Pod ní je letitý humus z opadaného listí a plodů, kde se klíšťatům také výborně daří. A pokud padají zralé hruštičky, přibudou k tomu ještě stovky vos.

A klíšťatům se daří i v třešňovkách. Takže možná odboru životního prostředí křivdím.

Možná to nebude strach z pana Korce, ale jen obyčejná neschopnost či lenost.

Jaroslava Bošanská

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Příroda a člověk | Radka Reváková
Jak je to opravdu? | Vít Calta
Vzdušné zámky roztocké | Stanislav Boloňský
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.