Marie Fischerová-Kvěchová známá i neznámá

Muzeum zve na tvorbu české malířky, ilustrátorky, oděvní návrhářky

Marie Fischerová-Kvěchová (1892-1984) se do povědomí široké veřejnosti dostala především jako ilustrátorka knih pro děti předválečného období. Mezi nejoblíbenější patří slabikář Poupata, Broučci Jana Karafiáta, Babička Boženy Němcové, ale i mnoho dalších půvabných knih, leporel a dětských památníčků. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy tvorbu výtvarnice představí od 9. prosince v Galerii/Kabinetu.

K méně známým oblastem tvorby, která překvapí svou kvalitou a šíří, patří malby z Paříže, ale i plenéru v okolí Roztok, kam malířka jezdila v době studia na Umělecko-průmyslové škole. Vystavené soubory doplní také akvarely z bohatých cest po jihovýchodní Evropě, akvarelové studie rostlin a cenné národopisné studie.

Marie Fischerová-Kvěchová byla kultivovanou osobností s širokými zájmy. Kromě výtvarných činností se věnovala textilnímu a oděvnímu návrhářství, propagační tvorbě a užitému umění. V neposlední řadě byla i nadšenou sběratelkou hraček, historického textilu a obuvi.

Nejeden návštěvník bude jistě překvapen invencí raných prací autorky, jež se však pod vlivem mnoha okolností (osobních a později také politických) stala proslulou ilustracemi idealizovaného světa dětí.

Typické vánoční motivy ztvárněné na pohlednicích a betlémech budou moci návštěvníci spatřit na výstavě, která potrvá do 23. března 2017.

Markéta Urfusová
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.