Masopust

Masopust letos prošel městem posedmnácté. Od začátku byla součástí průvodu Jitka Tichá, zakladatelka sdružení Roztoč a iniciátorka obnovy této tradice.

Masopust odpovídá na lidské touhy

Na začátku stála touha spojit se s místem a lidmi ve městě, do kterého jsem se čerstvě přistěhovala. Toužila jsem poznat své sousedy a něco pěkného s nimi zažít.

Moje profese učitelky dramatiky a láska k tradicím mě přivedly k masopustu. Masopust - svátek pro lidi různých vyznání, pro děti i dospělé, svátek, ve kterém se uplatní každá profese, každý tvůrce a který můžete slavit v jakékoliv roli, s maskou i bez. Pustila jsem se do příprav. V mém úsilí mě podporoval zámeček (Středočeské muzeum v Roztokách), přátelé z divadla a pár místních přátel. První rok nám masopustní právo uděloval pan starosta na náměstí před kinem. Veškeré přípravy se odehrávaly u nás doma v kuchyni. Chodili jsme od domu k domu v maskách (co kdo doma měl) s muzikou a vinšováním dobrého žití. Bylo nás okolo 20 a stávalo se nám, že nám nepřišel nikdo otevřít.

Rok nato už bylo na světě sdružení Roztoč, pod jehož křídly probíhá masopust dodnes. V průvodu i organizaci přibyli místní. V roce 1999 jsme se pustili do výroby velkých kašírovaných masek - Smrtky, Půsta, Klibny, ženicha a nevěsty. Každým rokem přibývají další. Při jejich tvorbě se vychází ze znalosti tradičních lidových podob a zároveň nesou jedinečný, současný otisk svých tvůrců. Dnes fundus masek čítá desítky kusů a je vysoce umělecky cenný. Během let se k průvodu přidávali další dobrovolníci, herci, žongléři, muzikanti a účastníci, místní i přespolní. Na Holém vrchu se začaly potkávat průvody z Roztok, Únětic a v posledních letech i ze Suchdola.

V letošním průvodu šlo několik tisíc lidí. Masopust odpověděl na lidskou touhu po společném slavení. Na Holém vrchu v radostném sdílení tančilo v kruhu takové množství maškar, že už přesahovaly horizont a nedohlédly z jednoho kraje na druhý. To je moment přesahující nejen horizont, ale i nás. Touha lidí sdílet radost, společně slavit a pokračovat v dávných obyčejích.

Masopust mi otevřel dveře do Roztok. Díky němu jsem se seznámila s mnoha skvělými a nápaditými lidmi s podobnou touhou. Vděčím masopustu za dobrý život v Roztokách.

Jitka Tichá

Letošní 17. ročník masopustu v Roztokách a Úněticích pořádalo sdružení Roztoč ve spolupráci se Středočeským muzeem v Roztokách, obcí Únětice, Kravínem Únětice a Spolkem pro obnovu únětické kultury.

Děkujeme všem dobrovolníkům

Bez jejich času, ochoty, nápadů, nabídnutých rukou, nohou, aut a pecí by masopust nebyl. Masopust 2014 připravovalo a realizovalo přes 100 dobrovolníků, kteří mu nezištně věnovali celkem 2000 hodin svého času. Co všechno zahrnují masopustní dobrovolné práce?

Šití nových kostýmů, opravu masek, zdobení kočárků, vyrábění škrabošek, přípravu tomboly, pečení koláčů, zelníků a perníků, stavění pódia, převoz všeho možného do zámku a zpět, dopravní obsluhu, oblékání návštěvníků do masek, líčení, grilování, prodej občerstvení a nakonec nedělní úklid.

Děkujeme všem sponzorům a dárcům, kteří podpořili masopust finančně, materiálem nebo dary do tomboly.

Finančně přispěli:

Město Roztoky, MŠMT, Únětický pivovar, Interiéry, exteriéry - Miroslav Ryneš, Renova, s.r.o., Souček Jakub, AŽP Cyril Mikyška, Kadeřnictví Uvarovová, Prokos, s.r.o. - autodíly u Tesca, Top one reality, Veterinární ordinace p. Šavrdy

Věcnými dary přispěly:

Zvláště děkujeme firmě RS maso CZ, která pravidelně a štědře podporuje masopust v podobě excelentních jitrnic, klobás a dalšího masného sortimentu.

RS maso, HAB s.r.o. - second hand, Lékárna v Masarykově ulici, Lactalis, s.r.o., Dermacol, Cyklo Adam, Caffé Rio, Albert, Pekárna Pekara, Vinotéka na náměstí, Papírnictví Cyrani, Fyzioterapie a masáže na náměstí, Magdala, K2M, Květinářství-keramika Husovo náměstí, Restaurace Academic, P.I.H.A., Železářství Zalov, Železářství Roztoky, Dary přírody, Textil U Růží, Chovatelské potřeby, Parfumerie-hračky, Obuv Bábová, Nikkies fashion, Second hand Jany a Hany, obec Únětice, Únětický pivovar, Vinný sklep Únětice, Strix Chomutov a.s. - řízení dopravy, Textil Ludmila s.r.o. - látky a zapůjčení šicího stroje.

Letošní královna masopustu Marianna Stránská v tanci (Foto V. Rupeš)

Roztocké opice (Foto V. Rupeš)

Cesta na Holý vrch (Foto V. Rupeš)

Divadlo Kvelb na chůdách (Foto V. Rupeš)

Setkání průvodů na Holém vrchu (Foto V. Rupeš)

Královna masopustu na Tyršově náměstí (Foto P. Brokl)

Bakus a Půst (Foto V. Rupeš)

Lidojedi (Foto E. Myslivečkové)

Pozorovatelna (Foto E. Myslivečkové)

Vzhůru! (Foto E. Myslivečkové)

Slavilo se až do noci (Foto P. Brokl)

Na Holém vrchu (Foto P. Brokl)

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Pohled návštěvníka | Hana Scholleová
Ateliér JoE | Lada Krupková Křesadlová
Roztoč se v kultuře | Kateřina Korychová

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.