Masopust 2016

Tradičně-netradiční lidová slavnost; veselý, barevný, bouřlivý, hravý, mystický a bombastický průvod maškar z Roztok u Prahy do Únětic (letos již podevatenácté).

Maškary (vítány jsou maškary jakéhokoliv věku, rasy, pohlaví a tvaru) se setkají ve 13 hodin v areálu Středočeského muzea.  Ve 13 hodin proběhne i naražení masopustního speciálu, který při příležitosti MASOPUSTU opět uvařil Únětický pivovar masopustní speciál – MASOPUSTNÍ BOCK SVĚTLÁ 16°! (Bock je silné svrchně kvašené pivo původně vařené v 15. století německými sládky. Byl a je vařen při příležitostech Vánoc, Velikonoc nebo Masopustů.)

Masopust 2016

Po korunovaci nejkrásnější a nejvypečenější ze všech roztockých dívek - Královny masopustu – ve 14 hodin, se maškary vydají v čele s Královnou bujarým průvodem ulicemi Roztok: Nádražní, Kroupka, Tyršovo náměstí, Legií, Třešňovka. V 17 hodin je průvod očekáván na Holém vrchu, kde proběhnou kolové tance, zápas medvědů, poprava Klibny a jiné masopustní veselí.

Nejvyššími maskami MASOPUSTU jsou Smrtka a Půst, jejichž tanec nám připomíná, že přežít zimu není úplná samozřejmost. Bakchus pak poradí, jak na to. Komu ani ten nepomůže, ten může starosti přenechat skorokoni Klibně a její sličné hlavě. Medvědář hlídá nebezpečného medvěda, se kterým se utkají nejstatečnější z nejstatečnějších na louce nad Roztokami. Každý rok se vybírá z roztockých neprovdaných dívek Královna masopustu, která cválá v čele průvodu na zmíněné Klibně a která na jeden den převezme vládu nad městem. Klibna se bohužel (na rozdíl od Královny) konce průvodu nedožije, na Holém vrchu je popravena a její síla se rozdělí mezi ty, co ji nejvíce potřebují, aby se dočkali konce zimy a obrodili se s příchodem jara a Velikonoc…

Za muzeum zve a nevšední zážitek přeje

Marcela Uhlíková

Masopust 2016

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.