Měl by územní plán pamatovat na mešitu?

Přiznávám se, že nadpis článku jsem volil trochu účelově. Rozvoj města – pokud vím – s prostorem pro svatostánek sice počítá, co se ale týče konkrétního náboženství, myslím, že ještě není rozhodnuto. Nelze si ovšem nevšimnout, že každičkým koutem Evropy rezonuje migrační krize a tep doby určuje korektní sluníčková politika – a přináší samá pozitiva.

Mešita
Mešita | ilustrační foto | mF

Je potěšující, že Evropská unie ukázala, jakou je sluníčkovou velmocí a že když si dupne, všechno vynutí. Tedy alespoň věci podstatné, jako je zákaz kouření v restauracích, žárovek či povinné energetické štítky. V záležitostech méně zásadních, jako udržení rozpočtů či vzdorování znovuoživenému ruskému imperialismu, je to - pravda - o něco slabší. A kdo by se zajímal o takovou prkotinu, jakože se přes hranice během roku nekontrolovaně převalí půldruhého milionu ilegálů celkem asi ze 70 zemí světa? Lidí, jež často nikdo nezvládne ani identifikovat, natož prověřit. (Přičemž v naprosté většině z těchto zemí a ani po cestě z nich do Evropy žádná válka není; obyvatelé jsou tam „jen“ mnohem, mnohem chudší, než jsme my.) Je jasné, že všichni ti migranti do jednoho, bez jakéhokoliv výběru, v takovém množství najednou, budou velkou vzpruhou pro trh práce. Zejména pak ti negramotní, což je pravděpodobně přinejmenším každý desátý. A běda tomu, kdo nesdílí myšlenku, že bydlet v Evropě je základní lidské právo, ať se člověk narodil kdekoliv! Hlavně žádné ploty, kór když jste Maďar!

Dvojnásobnou radost člověk má, že staré prohnilé kulty Západu nahrazuje nové státní náboženství. Jako každá nová víra ještě nemá přesný název, ale většinou se popisuje slovy „politická korektnost“, „lidská práva“ či „tolerance“. Západ (i my jsme Západ, samozřejmě) se totiž musí jen a jen stydět, celé své dějiny nedělal nic kromě páchání zvěrstev, takže by se měl donekonečna za vše omlouvat a samozřejmě je povinen se za trest o svou prosperitu podělit s každým, kdo přijede na gumovém člunu. A protože jde o náboženství státní, je postupně tvrdě vynucováno společenskou ostrakizací jinověrců, případně - když si takový heretik jó nedá pozor na hubu - tak i těmi orgány, jež jsou činné v trestním řízení. Na druhou stranu, stoupenci této víry v ní zatím nejsou natolik pevní, aby pro ni na sobě např. odpálili bombu v autobuse, což představuje relativní taktickou nevýhodu. Je ale možné, že je to jen dočasným nedostatkem multikulturního obohacení a časem se to srovná.

Text jsem psal záměrně trochu odlehčenou formou. Nemá smysl propadat hysterii. ČR jistě zvládne ubytovat pár tisíc migrantů (i kdyby šlo o 15 tisíc, je to relativně kapka – v přepočtu na Roztoky by šlo o nějakých 12 lidí – už teď jich v našem městě žijí stovky a žádné problémy to nezpůsobuje). Také jistě není každý migrant muslimem a každý muslim teroristou. A žádná mešita se v Roztokách, pokud vím, zatím neplánuje. Bojím se ale „sluníčkové“ politiky, která má představu, že dobro lze zabetonovat do zákonů a všechny kultury jsou si rovné. Lidská práva jsou fantastickým vynálezem naší, západní křesťansko-židovské civilizace (byť momentálně k poněkud degenerované podobě vycházející z „Všeobecné deklarace“ OSN – šaškovské organizace a produktu své doby). Příslušníkům primitivnějších kultur ale nedávají smysl a jsou často považovány za slabost. Tvrdošíjné ignorování tohoto faktu jen požene vodu na mlýn extremistickým dodavatelům jednoduchých řešení. Idealismus je fajn, ale začíná prkotinami, pokračuje pokrytectvím a končívá katastrofou.

Tomáš Šalamon

Kam dál

Pálí nás dobré bydlo? | Jaroslav Drda
Zastupitelstvo se distancovalo | Tomáš Novotný
Díky za pomoc potřebným | Tomáš Novotný
Nesouhlasím se svým předsedou | Stanislav Čáslavka

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.