Město bavorského střihu v praxi

Stále ještě mě překvapuje, že ostřejší diskuse zastupitelstva dost často vzejdou tam, kde by je málokdo očekával. Takovouto diskusi vyvolal návrh „Obecně závazné vyhlášky města Roztoky o ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností“. Byť pro její schválení hlasovalo 13 z 18 přítomných zastupitelů, proběhla nejprve živá, místy trochu pitoreskní diskuse. Nepřísluší mi hodnotit názory a projevy kolegů zastupitelů, ale ráda bych se podělila o praxí prověřenou zkušenost.

Na tom, co nyní vyhláška upravuje direktivně, jsme se zhruba před 7 lety domluvili zcela dobrovolně s nebližšími sousedy. Jen tak po sousedsku jsme si chtěli vyhovět a neotravovat příjemné, klidné prostředí Roztok řvoucími sekačkami ve večerních hodinách a v neděli. Přišlo nám to naprosto samozřejmé, a pokud je to jen trochu možné, tak tuto dohodu stále ctíme. Nebudu zastírat, že inspirace skutečně přišla z Bavorska, od přátel našich sousedů.

Tak trochu jsme očekávali, že s přibývajícími domy v Solníkách se tato filozofie sousedské tolerance posune dál. Asi naivní představa. Jsou tací, kteří přemýšlí pouze na hranice svého pozemku a že za plotem jsou také lidé, je moc nezajímá. Jedou v módu „JÁ a MOJE“.

Věřím, že nová obecně závazná vyhláška o ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností bude pro většinu obyvatel Roztok doporučením, jemuž časem přijdou na chuť a zjistí, že jejím dodržováním si skutečně sami navzájem vytváříme příjemné prostředí pro život.

Eva Frindtová
zastupitelka za TOP 09

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.