Mimořádný hudební zážitek

V neděli 18. listopadu se Husův sbor CČSH stal svědkem hudebního zážitku, jakých v Roztokách ještě mnoho nebylo. Na společném koncertě tu vystoupily sestry Jarmila a Daniela Kosinovy.

Jarmila Kosinová patří k našim nejlepším mladým altistkám. Má za sebou několik mezinárodních pěveckých soutěží (Varšava, Mnichov, Graz). Je laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech. V roce 2009 se na této naší nejprestižnější soutěži stala finalistkou v oboru opera a píseň a v roce 2010 zde získala 2. cenu v kategorii píseň. V současné době hostuje ve Státní opeře Praha v roli Alisy v opeře G. Donizettiho Lucia z Lammermooru a v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako Třetí dáma v Kouzelné flétně W A. Mozarta.

Daniela Kosinová Valtová, která dnes žije v Roztokách, studovala varhany na Konzervatoři Pardubice u Doc. Václava Rabase, v roce 1997 byla přijata na Hudební fakultu AMU v Praze do třídy Doc. Jaroslava Tůmy. V akademickém roce 2001/2002 získala stipendium a studovala na Hochschule für Musik und Theater v Hamburku u prof. Wolfganga Zerera. V roce 2002 získala třetí cenu a titul laureáta na Mezinárodní varhanní soutěži v Brně.

Zastává funkci vedoucí klávesových nástrojů v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK. Dále spolupracuje se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Heroldovým kvartetem a s dalšími předními umělci, jako jsou tenorista Peter Dvorský či herec Jan Potměšil. Roztocký koncert především prokázal všestrannost obou umělkyň. Krásná barva hlasu Jarmily Kosinové podpořená dokonalou technikou i uměřeně emotivním přednesem se stejně dobře uplatnila v áriích Handela, Verdiho či Bizeta jako v písních Martinů.

Daniela Kosinová Valtová kromě precizního klavírního doprovodu předvedla strhující výkon i v sólových partech. Jako varhanice nezapřela blízkost k tvorbě J. S. Bacha. Především v Preludiu C dur rozezněla pianino v Husově sboru k netušené lehkosti, hloubce a dynamice zvuku. Ve Francouzské suitě G dur zaujaly v pomalých částech rytmické nuance, které si v Bachovi dovolí zahrát málokdo.

Daniela Valtová se prezentovala i dvěma vlastními kompozicemi, mno-hovrstvou Burleskou a impresionisticky laděnou skicou Na Kampě, které vyvrátily předsudek, že skládání dobré hudby je mužskou výsadou.

Je jen škoda, že tak hodnotný koncert nenavštívilo více posluchačů. Jsem přesvědčen, že milovníků klasické hudby je v Roztokách mnohem více. Naštěstí budou mít brzy další možnost slyšet obě sestry Kosinovy v akci, tentokrát ve společném projektu s hercem Janem Potměšilem. Pořad s názvem Hudba mezi slovy se bude konat opět v Husově sboru CČSH v Roztokách, a to 27. ledna 2013 od 15 hodin.

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.