Miniaturní predátoři útočí

V průběhu letošního jara můžeme v Roztokách sledovat neobvyklý jev. Začaly zde prosychat smrky pichlavé, lidově označované jako smrky stříbrné. Nejsme v tom zdaleka sami, obrovská kalamita tohoto druhu nastala zejména v Podkrušnohoří, kde tisíce vzrostlých smrků pichlavých v městských parcích během několika týdnů zhnědly a umírají.

Původce této kalamity je třeba hledat téměř pod zvětšovacím sklem. Jde o predátora skutečně miniaturního - mšici korovnici smrkovou, jejíž tělíčko je jen asi 2 mm velké. Tento savý hmyz napadá některé jedince smrku v takovém množství, že jeho jehlice houfně usychají. Zajímavé je, že jsou napadeny jen některé exempláře smrku pichlavého, zatímco několik desítek metrů od nich spokojeně vegetuje zcela zdravý jedinec. Patrně jsou napadeny stromy nějak oslabené, v nějaké depresi, ale to si netroufám tvrdit. K přemnožení mšic smrkových zřejmě přispěla teplá zima, neboť mšice žije ve dvouletém cyklu a přezimuje ve formě vajíček a larev. Tento hmyz si také nevšímá jiných domácích či domestikovaných druhů smrků.

Smrk pichlavý není v Čechách původní druh - pochází ze Severní Ameriky. Byl však vysazován nejen proto, že působí v parcích dekorativně (což je trochu subjektivní konstatování a věc osobního vkusu), ale je i velmi odolný vůči znečištěnému ovzduší. Byl proto plošně vysazován v osmdesátých letech i v Krušných horách, kde jiné jehličnany neměly kvůli vysoké hladině emisí šanci přežít. Zpočátku zde smrky pichlavé skutečně dobře prosperovaly, ale v současné době je ničí jakási cizopasná houba. Bude zajímavé sledovat, zda smrky postižené útokem mšic krizi „vydýchají", nebo skončí pod pilou dřevorubce. Někteří dendrologové to doporučují z důvodu omezení dalšího šíření maličkého predátora. Na straně druhé jsou smrky údajně schopny přežít i ztrátu 80 % svého jehličí. Tož uvidíme.

Stanislav Boloňský


Napadený smrk pichlavý na Školním náměstí

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

tak nepindejte a postříkejte je než chcípnou

další génius v žoldu města za 40 000,- měsíčně

pane SPROME Boloňský znáte význam slova PREDÁTOR???

Význam slova predátor - živočich živící se dravým způsobem; dravec, šelma.
Smrky pichlavé ničí býložravá mšice.
Je tedy mšice predátor? Asi tak jako vy přínos pro rostoucí město Roztoky.

To je zajímavé, jak anonymní

To je zajímavé, jak anonymní diskuse přitahují pitomce.

naprosto s vámi souhlasím

a nějaký návrh jak stromu pomoci nemáte pane Obejdo?

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.