Minulost a přítomnost

V dubnovém Odrazu se zajímavým způsobem prolínají naše minulost a přítomnost.

Současným tématem tohoto čísla je příprava nového územního plánu, který určitým způsobem upřesní budoucí rozvoj a podobu našeho města. Hlavní informací pro čtenáře je postup a harmonogram prací na přípravě plánu, s jasným vymezením fází, v nichž mají občané příležitost do procesu tvorby vstupovat se svými názory, návrhy a námitkami.

Náš časopis je zajisté prvořadě určen pro události veskrze současné, pro dnešní dění v našem městě, ale v žádném případě nemůže pominout události, ke kterým došlo před sedmdesáti lety. K těm se vracíme chronologickým popisem, doplněným autentickými vzpomínkami jedné z účastnic. K připomenutí oněch dějinných okamžiků budou v Roztokách uspořádány dvě pietní akce, na které vás rovněž v čísle pozveme.

Sedmero desetiletí, která nás dělí od konce druhé světové války, bylo naplněno řadou událostí, mnohými dějinnými zvraty i barvitými osudy jednotlivců.

Jen si vezměte, kolika rolemi a proměnami z našeho hlediska prošly některé evropské i mimoevropské státy. Soused, nepřítel, hrozba, spojenec, okupant...

Mnoha zkouškami a proměnami nepochybně prošel i náš národ a ne vždy se jako celek zrovna vyznamenal.

To výročí je tedy i příležitostí k určitému sebezhodnocení. Dvakrát nám byl dopřán přechod od diktatury k demokracii. Umíme si této opakované příležitosti vážit? Nebo ji zase promarníme vlastní hloupostí a nadutostí?

„Ti, kdo si nepomatují minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali," napsal George Santayana.

Tak toho bych se prosím bál.

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Odraz - časopis normalizační úrovně

Kromě svodky Městské policie v něm nic zajímavého není. Vše je krásné, vše se daří, mírná komunální kritika v takových mezích, aby naši tržní Komsomolci nepřišli k úhoně.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.