Muzeum představí historické vánoční ozdoby

Tentokrát návštěvníky okouzlí sbírka Věry Dvořáčkové.

Středočeské muzeum pokračuje v tradici výstav věnovaných vánočním ozdobám. Tentokrát mohou návštěvníci od 25. listopadu 2016 v Malé výstavní síni zámku obdivovat historické vánoční ozdoby ze soukromé sbírky Věry Dvořáčkové. Kolekce čítá několik tisíc rozmanitých tvarů od fantazií, figurek, zvonků přes lametové, tragantové a papírové ozdoby až po neobvyklé kousky lisované z tenkého plechu...

Pro letošní rok jsme výběr zaměřili zejména na ozdoby z jiných materiálů, ale ani o ty skleněné návštěvníci nepřijdou. Produkce vánočních ozdob začala ve velké většině na území Německa a odtud se šířila po celé Evropě. Nejstarší papírové nebo vatové panenky sloužily zároveň jako miniaturní hračky pro děti, a tak jejich životnost byla velmi omezená. Ozdoby v podobě technických vynálezů a zástupců ze zvířecí říše, jejichž dokonalé zpracování je obdivuhodné i dnes, se vyráběly z drážďanské lepenky. Nebudou chybět české unikáty - ozdoby ze skleněných dutých perlí, které se vyráběly na Jablonecku a v Podkrkonoší. Na své si přijdou i obdivovatelé historických vánočních stojanů anebo firemních katalogů.

Celá sbírka je velmi vzácná a paní Dvořáčková je jednou z mála sběratelek, která ji neschovává v krabicích a zapůjčuje ozdoby k nahlédnutí veřejnosti, přitom cena jednotlivých kousků dosahuje na trhu řádově i několika tisíc korun. Při této příležitosti nelze nepomyslet na to, že následky mechanického poškození takového kousku mohou být fatální...

Výstava neskončí hned v lednu, návštěvníci ji mohou obdivovat až do 19. února 2017!

POZOR: 11. prosince v rámci akce ADVENTNÍ NEDĚLE V MUZEU proběhnou komentované prohlídky výstavou - začínáme v 13.30, 14.30 a 15.30 hod. - provedou Věra Dvořáčková, autorka výstavy, a Marcela Šášinková, historička muzea.

Co nám prozradila autorka výstavy:

Paní Dvořáčková, jak vůbec dlouho sbíráte vánoční ozdoby?

Začala jsem již během studia na umělecké škole koncem sedmdesátých let. Původně jsem totiž chtěla být návrhářkou vánočních ozdob, ale nakonec jsem vystudovala podobný obor Vzorkařství skleněné bižuterie. Intenzivně sbírám vánoční ozdoby až v posledních 15 letech.

Vzpomenete si, který kousek byl mezi prvními?

Když jsem byla malá, obdivovala jsem u tety na vánočním stromečku papírové ozdoby ve tvaru hvězdiček, domečků a srdíček. Tento typ ozdob jsem si pořídila jako první.

Jak je sháníte? Burzy, inzerce, starožitníci...?

Využívám všechny vyjmenované možnosti.

Jaká je nejstarší a asi i nejcennější ozdoba vaší sbírky?

Mezi nejstarší patří v mé sbírce nitěná hvězda na vrchol stromku (1920), dále lametové a vatové ozdoby. Nesmím zapomenout ani na foukané ozdoby (kolem roku 1900), které charakterizuje lehkost a křehkost.

Máte své oblíbené ozdoby?

Mezi nejoblíbenější patří lametové ozdoby pro svůj třpyt a dále vzácné vatové figurky. Ty se zavěšovaly na spodní větve vánočního stromku a sloužily dětem na hraní. Tělo figurek je vyrobeno z vaty a papíru, hlavičku pak tvoří litografický obrázek. K oblíbeným také patří andělské zvonění, které se dávalo na vrchol stromku nebo pod vánoční stromek a svým zvukem patří neodmyslitelně ke kouzlu Vánoc.

Jak rozmanitá je vaše sbírka?

Zaměřuji se nejen na tradiční skleněné foukané a korálkové ozdoby, ale i ozdoby z vaty, papíru, vosku a dřeva. Sbírám však i katalogy vánočních ozdob, papírové betlémy a vánoční pohledy. Do sbírky řadím i stojany na vánoční stromky, které jsem začala sbírat asi před pěti lety. Stojany patří k vánočnímu stromku a Vánocům a jejich dekor je velmi zajímavý. Daří se mi vytvářet sbírkové řady stojánků se stejným motivem, ale v různé velikosti nebo v jiném provedení.

Nejste smutná, když vidíte v nabídce obchodů umělohmotné koule, a přitom Československo bylo sklářskou velmocí?

Mým nejoblíbenějším materiálem je sklo, upřednostňuji samozřejmě ruční výrobu, protože každý kus je vlastně originál. Můžeme doufat, že vzroste v Čechách zájem o domácí produkci vánočních ozdob, která je určena v současné době z velké části na vývoz.    

Marcela Šášinková
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, p. o.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.