Na Rivnáči již podeváté - s balónky za Otce zakladatele

Je to vůbec poprvé, co tyto řádky nepíše dlouholetý předseda Občanského sdružení Levý Hradec a zakladatel naší pamětihodné tradice Láďa Kantor. Myslím, že je to i poprvé, kdy v červencovém Odrazu nebyla na další ročník Dobytí vrchu Řivnáč během jediného dne bez použití kyslíku ani upoutávka, a tím jediným důvodem byl samozřejmě jeho vážný zdravotní stav. Poprvé za těch devět let se i zdálo, že dobývání neproběhne. V den, kdy jsme se smutnou zprávu o skonu Ládi Kantora dozvěděli, padlo ale jednoznačné rozhodnutí - Řivnáč bude! A bude věnován jeho památce.

Sešlo se nás bratru padesát. V žalovské restauraci Na Hřišti proběhlo vedle registrace také plnění balonků heliem, a když vzácný plyn došel, pak vzduchem. Na jejich šňůrky dobrovolnický tým rozvěsil Láďovy momentky (v tomto bodě musím podotknout, že kolega Standa Marušák je nejen pan fotograf, ale i rozený kreativec -skvělý nápad!) a nezapomněli jsme ani na jeden z nutných doprovodných atributů celé akce - na „přátelské posezení a debaty plné jemné ironie i vzpomínek". A to jak před výstupem, tak i po něm.

Nevýhodou prvovýstupu je z jeho podstaty vyplývající fakt, že podeváté jej realizovat nelze, a tak samotný výstup na vrch Řivnáč proběhl v podvečerních hodinách po již osvědčené trase. Na uvítanou zde vrcholový tým čekalo kvalitní tekuté občerstvení (oprava: děti ostrouhaly) a v duchu zavedené tradice následovaly projevy. Za Láďu Kantora se proslovu ujal pan starosta, aby v něm vzpomněl neblahých událostí z 21. srpna 1968 i všech důsledků, což jak víme, je klíčové téma této bohulibé akce. Tedy vedle znovuoživení tradice, kdy „poutníci vycházeli na Řivnáč, aby se pomodlili za trochu deště, který by zkropil jejich vyprahlá pole i zahrady". A vlastně ve svém projevu neopomněl - již v duchu novější tradice - zmínit i vzkvétající skládky Regiosu. Já pak navázala stručnou rekapitulací, vzpomínkou na historicky první výstup a závazkem do budoucna (k tomu se ještě na konci vrátím).

A pak už jsme všichni vytvořili kruh, kterému vévodily housle páně Jaroslava Drdy, a nad vrchem Řivnáč se nesly tóny a slova písně Čechy krásné, Čechy mé, aby je pak do výšin následovaly dříve zmíněné heliové balonky, z nichž některé se nesly docela daleko, směrem k Úholičkám. Ještě chvíli jsme na vrcholu pobyli, pak se rozvážným krokem vydali zpět a večer završili debatami, kvalitním občerstvením a přátelským posezením na zahrádce výše jmenované žalovské restaurace.

A ten závazek do budoucna? Příští rok nás čeká desáté výročí a již teď víme, že by zdaleka nemělo být poslední. Zároveň si tímto slibujeme, že se na kulaté výročí připravíme včas a důkladně! A mimochodem, vy si zatím můžete připomenout proběhlé ročníky na nově spuštěných stránkách www.vystupnarivnac.cz.

Jejich cílem je nejen zdokumentovat minulost, ale připravit i důstojnou oslavu kulatin. A protože se chystá i anglická jazyková mutace, tak zopakovat úspěch z roku 2007 a vrátit náš vrch do povědomí širší mezinárodní (horo)lezecké komunity.

P. S.: Láďo, díky nejen za tuhle akci!

S pocitem nepatřičnosti

za Občanské sdružení Levý Hradec

Jana Chržová

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Na Řivnáč již podeváté! | Stanislav Marušák
Po osmé na Řivnáči! | Ladislav Kantor
Na Řivnáč již poosmé! | Ladislav Kantor
Znovu na Řivnáči! | Ladislav Kantor
Na Řivnáč již posedmé! | Ladislav Kantor

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.