Na rozloučenou s RNDr. Jiřím Matasem

Symbolicky den po letním slunovratu se vydal na svou poslední cestu i pan RNDr. Jiří Matas, CSc. Zemřel po delší nemoci ve věku nedožitých 79 let. Měl jsem tu čest s ním spolupracovat při správě města od roku 1994 celých 20 let, kdy zastupoval naše sdružení Sakura v různých veřejných funkcích. Nejvýrazněji se uplatnil jako člen kontrolního výboru zastupitelstva, když se této činnosti věnoval poctivě a naprosto nestranně, tak říkajíc „padni komu padni“, což je vlastnost velmi vzácná. Byl to člověk vzdělaný, moudrý i životem všelijak zkoušený, s velmi racionálním úsudkem, kterým často blahosklonně korigoval naše poněkud nezralé nápady. Dění v obci sledoval velmi pozorně, na řadu věcí měl zcela jasně vyhraněný názor, který nezměnil ani pod vlivem našich koaličních politických dohod. Nikdy se například zcela nesmířil s prodejem městské nemocnice soukromému vlastníkovi.

Jeho hlavní životní náplní byla vědecká práce, fyzika se specializací na problematiku nízkých teplot. Díky politickému uvolnění v šedesátých letech se mu dostalo vynikajícího vzdělání na zahraničních univerzitách, doktorát získal v Montrealu. Po odchodu do důchodu působil ještě na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Ovládal několik cizích jazyků a ze dvou překládal do češtiny. Jeho lidský profil dobře charakterizuje i to, že velmi rád překládal populárně-naučnou literaturu pro děti a mládež.

V průběhu života prokázal i hluboký smysl pro rodinu, když v určitém období na něj přešla hlavní starost o čtyři děti a v této nelehké roli uspěl. Na pana Jiřího Matase budu já i ostatní členové našeho sdružení s vděčností vzpomínat.

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.