Nádražní 23: zelená inkvizice

Se zájmem sleduji diskusi historičky Šrejberové (Zelení) a pana Boloňského (Sakura) na stránkách Odrazu na téma projektu Nádražní 23. Pro nezasvěcené jde o komplex bytových domů, jenž mají vzniknout naproti nádraží místo starých skladů a bývalé Wohankovy továrny. Na rozdíl od obou komentátorů se na revitalizaci celého areálu těším. Ruiny na vjezdu do města byly dlouho naší ostudou.

Stavba
Stavba | ilustrační foto | mF

Celou svou politickou kariéru komunálního politika společně s ODS prosazuji, aby žádná „vůdčí role politiky“, jak prosazuje paní Šrejberová, neexistovala a úředníci a politici neustále nepoučovali svobodné občany nebo firmy o tom, co mají a co nemají. V poslední době mám navíc často dojem, že je snad už trestné dělat něco pro zisk. Měli bychom si uvědomit, že ze zisku se mimo jiné platí daně a z daní platíme většinu historiček, úředníků i politiků.

Mě nový projekt v Nádražní nikterak neuráží a většině lidí je zase lhostejný. Ve zdevastovaných halách byly dříve skladovány chemikálie a podloží tomu odpovídá – divím se, že to kolegové ze SZ nikdy neřešili. Naopak teď bojují proti plánům Trigemy postavit další haly VTP v Žalově, ale možná, že děti zelených dětí budou za sto let za ty samé haly naopak bojovat. Myslím, že vjezd do města bude vypadat v budoucnu lépe, ale je to věc názoru – osobního názoru, který při rozhodování o majetku druhého člověka nemá hrát roli. Je škoda, že se pro zajímavou starou industriální budovu nenašlo využití, ale vlastník rozhodně neměl volných několik desítek milionů, aby ruiny opravil a neměl pro ně ani žádné smysluplné využití. Přes to nejede vlak - zbytečné fňukání a stesky. Jsou to soukromé pozemky a město je jen účastník stavebního řízení, který do jisté míry musí respektovat záměr vlastníka. Nejsme inkvizice, která setne mečem každého, kdo má v plánu postavit něco nového. Minulé vedení města i já osobně jsme se developera samozřejmě několikrát při jednáních ptali, zda přeci jen nelze starý objekt nějak využít – bohužel ani okna nebyla v úrovni podlah, takže by přestavba nebyla prakticky možná.

Město se má soustředit na to, aby výstavba neomezovala druhé, aby nová infrastruktura byla v odpovídající kvalitě a byla kompatibilní s tou stávající. Vše navíc je navíc. Důvod, proč jsem v Radě města hlasoval pro odvolání proti projektu, byl právě ten, že tyto věci nebyly dořešeny. Nebyla dostatečně řešena zejména doprava, což je podle mě věc kritická i z pohledu bezpečnosti. Zda má projekt ve finále o pět bytů víc nebo míň je úplně jedno.

Jedinou možností, kterak „zachránit“ to, co na místě stálo dříve, bylo celý pozemek koupit a objekt z našich daní opravit. A zde bych byl tedy hodně kritický. Město má řešit jiné věci, které jsou pro občany podstatné – například jsme na štíru s kapacitou čističky odpadních vod. To snad musí uznat každý, i když to nenese politické body.

Na co bychom se měli zaměřit nyní je, aby se město nestalo majitelem plánovaného divadélka, které by nám developer mile rád prodal za 9,5 mil. Kč. V době, kdy je ve škole krásný multifunkční sál, je to věc nadbytečná, která nás zejména na provoze bude stát miliony korun. Spolu s ODS se budu snažit, aby peníze daňových poplatníků zůstaly v jejich kapsách.

Ing. Roman Jandík
Předseda ODS Roztoky
Předseda Finančního výboru a zastupitel

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.