Nebezpečí drog se v našem městě nepotvrdilo. Ostražitost je ale vždy na místě

Na březnovém zastupitelstvu se dva zastupitelé vyjádřili v tom smyslu, že se v blízkosti školy potuluje dealer drog. Přestože reakce z řad rodičů, informace vedoucího strážníka Vevery i školní metodičky prevence svědčily o tom, že podobné signály ani v nejmenším nezaznamenali, zorganizovali jsme s vedoucím strážníkem Petrem Veverou setkání s odborníky, abychom se o potenciálním nebezpečí dozvěděli více.


Za město projevili zájem o setkání starosta Jan Jakob a místostarosta Tomáš Novotný. Mezi zástupci Policie České republiky, kteří přijali naše pozvání, byli vedoucí Oblastního oddělení Libčice nad Vltavou, vedoucí protidrogové centrály Praha-západ a zástupce krajského ředitelství PČR. Přítomní byli také vedoucí strážník pan Vevera a školní metodička prevence paní učitelka Černá.

Trestná činnost v Roztokách

V roce 2015 vyšetřovali kriminalisté na Praze-západ 25 případů spojených s drogovou problematikou. Trestní stíhání proti pachatelům bylo zahájeno ve 45 procentech případů. Roztoky patří do klidnějšího pásma.

Zástupci Policie ČR nás ujistili, že v současné době nemají žádné hlášení, signály ani podezření o pohybu drogového dealera. Současně nás poprosili o obezřetnost, maximální opatrnost a spolupráci v případě, že bychom takové podezření měli.

K našemu jistému překvapení jsme se dozvěděli, že nejčastějším důvodem výjezdu státní policie do našeho města jsou posprejované vlaky na roztockém nádraží, ale také domy, zdi a další příhodná místa.

Státní policii rovněž zaměstnávají výjezdy ke krádežím a vykrádání aut, domů, bytů a kůlen.

Máte podezření?

Součinnost s policií je na prvním místě. Zavolejte 158. Můžete se také obrátit na vedoucího oddělení státní policie v Libčicích Miloše Petříka, tel. 602 306 515. Protidrogoví kriminalisté jsou zkušení profesionálové, znají metody, jak podezřelé osoby monitorovat a odhalovat. Nesdělujte vaše podezření širšímu okruhu lidí. Nepište na facebook a jiné sociální sítě. Drogová trestná činnost je velmi specifická. Neobratným jednáním byste mohli podezřelou osobu „vylekat“, a tím zkomplikovat práci kriminalistům. Také byste mohli vystavit nebezpečí sebe nebo své blízké. Mluvte otevřeně se zástupci policie. Uklidní vás a poradí, jak nejlépe můžete v dané chvíli postupovat.

Prevence je v našich rukách

V Roztokách máme naštěstí mnoho spolků a aktivních lidí, kteří nabízejí menším i dospívajícím dětem volnočasové aktivity -sportovní, umělecké, vzdělávací či jiné, a přispívají tím velkou měrou k prevenci nežádoucího chování. Patří jim za to velký dík.

Na škole fungují pod vedením paní učitelky Černé preventivní programy. Z doslechu vím, že setkání s lidmi, kteří prošli osobní zkušeností s užíváním drog, je pro děti velmi autentické a poučné.

Z rozpočtu města podporujeme každý rok poměrně štědře mnoho místních kulturních a sportovních spolků a událostí. Mimoto jsme se rozhodli navýšit částku na preventivní programy pro naši školu o 40 000 korun. Také se snažíme vytipovat místo, kde bychom mohli postavit stěnu a poskytnout zájemcům z řad sprejerů prostor pro vytváření jejich uměleckých děl. Budete-li mít nápady, jak dále rozvíjet smysluplný čas našich dětí, budeme moc rádi za inspiraci či spolupráci.

Marie Šlancarová
místostarostka

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.