Nejdřív se musí točit kolotoč, pak až vybírejme vstupné

Součástí developerského projektu v Nádražní ulici je i budova, ve které by měl být pavilón školky pro 20 dětí a divadélko se zázemím. V některých občanech teď možná vzbudily předchozí věty nadšení a jásot. Já tuto radost nesdílím a v následujícím komentáři se pokusím vysvětlit proč.

Kulturní sál
Kulturní sál | ilustrační foto | mF

Projekt v Nádražní ulici řešíme už více než dva roky a počáteční špatnou komunikaci s developerem zlepšil až odsouhlasený záměr na tvorbu regulačního plánu pro toto území. V posledních týdnech proběhlo několik jednání, která vyústila v kompromisní dohodu na dopravním řešení území, celkové výšce a hmotě objektů a rovněž i na občanské vybavenosti. Právě budova “občanské vybavenosti” se stala dalším jablkem sváru v rámci koalice. Jako obvykle jde o páchání “dobra” za cizí (veřejné) peníze ze strany našich koaličních partnerů, ale tentokrát těch peněz je poněkud více než obvykle. Dle znaleckého posudku má celá budova hodnotu necelých 17 mil. Kč, což je ve stavebních nákladech přibližně 13 mil. Kč. V rámci komplexní dohody o celém projektu nabízí investor městu tento objekt za 9,5 mil. Kč, což je proti stavebním nákladům sleva ze strany investora 3,5 mil. Kč.

S ODS prosazujeme, aby se tato sleva vztahovala pouze na školku pro 20 dětí, kterou by tak město získalo téměř zadarmo. S divadélkem za 9,5 mil. Kč si ale prosím nezahrávejme! K tomuto postoji mám několik argumentů.

1. Buduje se sál ve školní tělocvičně

Součástí projektu výstavby nové školní tělocvičny je i multifunkční sál s pódiem, který má krom školy sloužit právě neziskovkám, ZUŠ, Kvítku a dalším kulturním spolkům působících na území města. Kvůli tomu je zde budována i drahá akustická stěna sloužící k odhlučnění prostoru. Takže prostor pro nekomerční radovánky a řádění všech kulturních spolků v Roztokách určitě bude a ODS tuto úpravu nikdy nerozporovala. Navíc je další sál v Academicu, využít lze objekt Sokola nebo Husova sboru.

2. Provoz a využitelnost

Několikrát jsem se koaličních partnerů ptal, zda mají vůbec představu, kdo, jak a za kolik bude budovu provozovat. Bude zde někdo zaměstnaný? Kdo bude platit provozní náklady - hrubým odhadem cca 500 tis. Kč ročně? Bohužel konkrétní odpověď na tuto otázku jsem nedostal, žádný materiál rada ani zastupitelstvo města k posouzení nedostali. Pan Boloňský tvrdí, že objekt bude samofinacovatelný a pan Jakob mluvil o jakémsi generálním nájemci. Tak na to jsem rovněž zvědavý, leda by byl již předem vybrán. Navíc je uvedená cena bez vybavení, což může činit dalších několik milionů korun, ale o tom rovněž napadlo ani slovo. Prostě pánové jsou rozhodnuti divadlo vlastnit za každou cenu - ať to město stojí, co to stojí, takže řešit provozní otázky před podpisem smlouvy je pro ně asi zbytečné.

3. Veřejný vs. soukromý sektor

Je potřeba velmi výrazně zdůraznit, že divadélko bylo v projektu nakresleno od samého počátku a to z vůle investora. Bylo to jeho rozhodnutí a my budeme samozřejmě rádi, když v Roztokách další podobný prostor fungující na komerční bázi vznikne. Myslím, že je to naprosto v pořádku, a že se o něj bude soukromník starat mnohem lépe a efektivněji než městský úřad. Nerozumím, proč se tomu TOPka, Sakura i Netřesk brání. Jediné co mě napadá, že jejich elektorát je z řad kulturních spolků, takže si chtějí za městské peníze postavit hnízdečko pro sebe a své podporovatele. Jestli tam investor sál nechce, protože si myslí, že tento projekt je odsouzený k nezdaru, tak ať projekt počítá jen se školkou. Umístění školky není sice ideální, situaci maminek to také nevyřeší, ale dejme tomu.

4. Nejdřív se musí točit kolotoč, pak až vybírejme vstupné

Jinými slovy, nejdřív soustřeďme finance tam, kde obec neplní základní povinné funkce pro své obyvatele. Pro ilustraci uvedu, co všechno bude nutné v brzké době zafinancovat a co všechno má podle mého před kulturákem přednost.

Na prvním místě je to samozřejmě škola. Vysoutěžená nabídka od Metrostavu bez vybavení je za 83,4 mil. Kč s DPH. Pak zde jsou investice, které sice nenesou politické body, ale jsou rovněž potřeba. Jedná se například o „kalovou koncovku“ čistírny odpadních vod v hodnotě cca 15 mil. Kč, která je v havarijním stavu, urgentní opravu vodojemu za 9 mil. Kč. Dále pak kanalizaci v Třebízského, Na Valech, Pod Řivnáčem, Za Cihelnou a další v hodnotě několika desítek milionů korun. Navíc je zde ještě poměrně mnoho ulic s prašným povrchem, revitalizaci by si zasloužilo celé Školní náměstí, městská zeleň nebo lesy – v součtu další desítky milionů, a tak bychom mohli pokračovat.

Tyto odkládané investice jsou vnitřním dluhem města, a čím déle je budeme ignorovat, tím bude tento dluh vyšší. Z těchto uvedených důvodů ODS nepodpoří žádnou smlouvu, která bude obsahovat obdobný závazek.

Roman Jandík
místostarosta a předseda ODS Roztoky

Kam dál

Kulturák | Tomáš Šalamon
Slovo starosty | Jan Jakob
Noclehárna Prahy? | Jaroslav Drda
Diktovaná zábava | Roman Jandík

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.