Nejkrásnější dotace pana inženýra

Člověku by se chtělo nad nepřekvapivým článkem pana inženýra Šalamona z letního dvojčísla mávnout rukou. Nepíše tam nic nového, omílá nepravdy. To, že haní své kolegy komisaře a dělá z nich klientelistickou partu, je problém jeho svědomí. Pan inženýr dokola opakuje, že má péči o veřejné peníze a o to, aby daňový poplatník netrpěl. Pan inženýr nám radí. Pan inženýr káže vodu, ale sám pije víno, a to mohutnými doušky. S obecními penězi má problém v první řadě on sám. Je totiž jednatelem firmy, která má v dlouhodobém pronájmu zdravotní středisko pro děti. Nějak se stalo, že firma poté, co odbydlela vložené investice, zapomněla hradit nájemné. To opomenutí trvalo dva roky a obec při něm mohla přijít o dvě stovky tisíc korun. Smlouva nesmlouva. Jak se to mohlo stát? Svůj díl viny na tom má bezpochyby minulý správce našeho obecního majetku, který po firmě dluh nevymáhal včas. Ale proč se člověk, kterému je tak jasné, jak mají ostatní hospodařit, jak se mají penízky v obci opatrovat, aby ani korunka neutekla, proč se pán tak zkušený a na všechno mající názor, nechal dotovat po dva roky penězi daňových poplatníků? Nepřebývalo jeho firmě náhodou něco v kase? Je možné, že by si toho tak dobrý počtář nevšiml? Stačilo, aby se na problém přišlo až za..., a dluh by byl částečně promlčen.

Je poctivé napsat, že firma dluh nakonec uhradila. Po upozornění, poté, co vyšla pravda najevo. Věřme, že stejně tak uhradí i penále. Po neoprávněném dlouhodobém záboru veřejného prostranství, které také neplatil, je to už druhý renonc, kterého se náš kulturní Savonarola před svými spoluobčany dopustil. Dřív by se řeklo, že má z ostudy kabát, že. Co se řekne dneska, nevíme. Ale něco by se říci mělo.

Závěrem dodáme, že tohle opomenutí nesnese srovnání s běžnými dlužníky, s bědnými lidi, kteří tu zaplatí pozdě nájemné, tu neuhradí vyvezení popelnice. Proč? Inu, kdo chce být nad jinými, ukazovat jim cestu, třebas z pozice obecního zastupitele, trochu při tom ohýbat pravdu a mlžit, mohl by mít alespoň vlastní podnikání v pořádku, zvláště, když podniká s obecním majetkem.

Tomáš Novotný zastupitel za Sakuru
Jaroslav Kubečka, zastupitel za Sakuru

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.