Neviditelný zastupitel

Má dvacetiletá zkušenost zastupitele města mě poučila, že motivace lidí, kteří se rozhodnou kandidovat do zastupitelského sboru, bývá velmi rozmanitá, někdy i velmi neobvyklá a nečekaná.

Zastupitelstvo pak představuje pestrý vzorek společnosti, od vyhraněných idealistů až po těžké pragmatiky, hledající nějakou potenciální výhodu. Naleznete tam excentriky, liberály i dogmatiky, a to bez ohledu na politické zařazení. Zvláštní sortu pak představují ti, kteří jsou v zastupitelstvu - ať již obecním či krajském, omylem. Kandidovali takříkajíc do počtu a ono to nějak vyšlo... (třeba i preferenčními hlasy). Ti jsou pak vesměs neviditelní, sice neškodí, ale jsou absolutně pasivní. Na jednání docházejí, ale nijak zde nevystupují a zpravidla automaticky hlasují s lídrem své partaje. Pěkným takovým příkladem je zastupitel M. K. za KSČM v současném krajském zastupitelstvu. Byl do něj zvolen díky neobvyklému úspěchu strany v minulých volbách (20,5 procenta) jako poslední ze své stranické kandidátky. M. K. se tak dostal do krajského zastupitelstva jako jediný z kandidátů našeho města, i když jich z Roztok kandidovalo za různé strany hned několik. Předpokládal bych, že krajský zastupitel, navíc za vládnoucí koalici ČSSD + KSČM, se bude aktivně zajímat o problémy svého města a bude mu nějak prakticky nápomocen (třeba když jsme stavěli novou školu). Je to neuvěřitelné, ale M. K. se nezúčastnil jediného jednání našeho zastupitelstva za celé čtyřleté funkční období. To je naprosto neobhajitelné a nepochopitelné. Přijetím mandátu přece zájem o věci veřejné nekončí, nýbrž právě naopak. Nezbývá než doufat, že se z této zkušenosti poučí jak příslušná politická strana, tak zejména voliči.

Stanislav Boloňský

Aktuální dovětek

Říjnové číslo Odrazu se dostane ke čtenářům v době, kdy už půjdou k volebním urnám.

Tento článek jsem napsal již v červnu, ale s ohledem na osobu kritizovaného kandidáta jsem ho dříve nezveřejnil. Nechtěl jsem, aby má kritika byla vnímána osobně, neboť má obecnější platnost.

Když jsem prolistoval hlasovací lístky pro nadcházející volby, k mému překvapení zjišťuji, že dotyčný zastupitel zde opět figuruje jako kandidát své strany, a to prakticky na stejném místě jako na minulé kandidátní listině. Zdá se tedy, že se jeho politická strana nijak nepoučila. Anebo naopak?

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.