Nevšední koncert v Husově sboru

Utíká to. Je to už celých pět let (25. 5. 2008) co se v témže prostoru kostela představil překvapeným roztockým divákům soubor IRISH DEW, který byl do té chvíle pro většinu z nich naprosto neznámou veličinou. Přesto bylo nabyto a diváci odcházeli unešeni nejen virtuozitou hráčů, ale i duchovním poselstvím pramenícím z hudby samé. Ostatně pravdu měl tenkrát přítomný prof. Zd. Kučera, když řekl, že ,,základním komunikačním prvkem lidstva není slovo, ale rytmus a melodie“.

Tradiční irská hudba propojená s prvky rocku a folklóru (ať skotského, bretaňského, afrického, moravského atd.) je již mnoho let ozdobou koncertních sálů i hudebních festivalů. Tzv. keltský rock není právě hudbou jednoduchou, nicméně kupodivu natolik srozumitelnou, že v nás znovu ožívá tajemstvím obestřená teorie o tom, že Keltové v dávnověku doputovali do Irska právě ze střední Evropy.

Není bez zajímavosti, že na tehdejším koncertu hrál na flétnu vynikající sólista Robert Fischmann, který svou původní kapelu záhy po roztockém koncertu opustil a stal se lídrem nově vzniklé kapely BRAN, kde působí i jako sólový zpěvák. BRAN hraje keltskou hudbu z Bretaně. Slovo bran znamená v bretonštině havran a v keltských legendách je havran uváděn jako posel zpráv. V případě této šestičlenné kapely je havran poslem zpráv na výsost nejlepších. Bran, to je profesionální pojetí hudby vycházející ze starých bretaňských lidových motivů, dávných tanců a zpěvů moře. Moderní instrumentace je podpořena dynamickou a pulsující rytmikou. Osobitě zpracované tradiční tance a písně, doplněné vlastními skladbami členů kapely, vytvářejí zvláštní svět, ve kterém mají rozhodující slovo sny. Skupina představí svou nejnovější CD Le carnet noir (česky: černý zápisník), jehož skladby lze rozdělit do tří skupin. Do první z nich patří osobité úpravy lidových písní v bretonštině, do druhé skladby ve francouzštině a do třetí instrumentální skladby členů skupiny.

Skupinu předchází výtečná pověst, a tak si její koncert nenechte ujít. V neděli 26. 5. v 15 hodin nashledanou!

Ladislav Kantor

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.