První dámy...

Přiznám se, že nejsem úplně ten nejčastější návštěvník „našeho“ muzea (myslím, tím Středočeské muzeum v Roztokách), výstavy si vzhledem k mým časovým možnostem pečlivě vybírám a možná mi často něco zajímavého uteče. „První dámy“ my neutekly, zejména proto, že byly pro mne velice vhodně v kalendáři zařazeny a mohla jsem je zhlédnout mezi vánočními svátky. Doma jsme si vytvořili tradici a v tento vánoční čas do muzea chodíme pravidelně. Letos jsme to pojaly s dcerou jako „holčičí“ téma, přibraly jsme k sobě naši kamarádku Míšu a jako dámy jsme vyrazily. Těšily jsme nejen na výstavu, ale i na výbornou kávu, horkou čokoládu a na fantastické koláče z místní Kafírny, kterými vždy završíme tento náš muzejní den. Zde v útulném a tak trochu i domáckém prostředí si sdělujeme své dojmy z výstav a další důležité věci... užíváme si.

V pátek 20. 1. 2012 navštívila Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy první dáma ČR paní Livia Klausová. Výstava „První dámy... osud, poslání, úděl?potrvá do 29. 2. 2012.


Nyní se ale musím přiznat, že výstava První dámy... mne opravdu zaskočila. Neočekávala jsem, že ve mně zanechá tolik dojmů, otázek, tolik inspirace. Překvapila mne síla, kterou na mne výstava zapůsobila. Snad to byla síla těch žen. Síla životní, morální, jejich loajalita, pracovitost a moudrost, odvaha poprat se s nelehkou rolí první dámy, která je tak trochu v pozadí, ale která může velice silně ovlivnit i mezinárodní atmosféru a nazírání světa na naši zem a národ. Tyto ženy mohou být hybnou silou společnosti v dobrém i špatném slova smyslu, a to je také velká zodpovědnost. Jsou a byly to opravdu ženy statečné. Pravda, ne všechny naše historické první dámy obstály, některým prostě nebylo dáno. Ale například Charlotta Masaryková, Hana Benešová a další... , v nich hledejme inspiraci.

Poselství a síla této výstavy tkví v tom, že se můžeme nad sebou a svým životem zamyslet a pochopit, že my samy jsme první dámy. První dámy našeho života a našich bližních. Jen na nás záleží, jak se této role zhostíme. Děkuji Marcele Šášinkové a celému Středočeskému muzeu v Roztokách

Vlaďka Drdová

P.S. Výstavu jsem zhlédla již dvakrát a do jejího ukončení to určitě stihnu i do třetice. Je to něco nadčasového. Neváhejte. Končí 29. 2. 2012.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

program dne 18.2.2017

Mám zájem o stavajicí progamy výstav hlavněod 18.2.2017 celý rok
Děkuji Švihla

tenhle článek patří do kroniky obce

Drdová teče z Klausové.
Zaregistroval jsem, že Drdafamily inkasuje z peněz od letiště platby už do dvou "neziskovek". Není to málo? Každý člen rodiny má přeci stejná práva. Tajemníku zlepši se.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.