Téma měsíce - kapacita základní školy

Téměř všechny obce v okolí Prahy se potýkají s nedostatkem míst ve školkách a ve školách. Dětí zkrátka přibývá rychleji, než je v silách obcí tvořit nové kapacity.

Ani Roztoky nejsou výjimkou. Vydařená přístavba školní budovy v Roztokách vyřešila problém jen na několik let. V současnosti se připravuje projekt nové školní budovy s deseti učebnami v bývalém areálu Barum v Žalově. Kromě toho, že ani tato budova nebude definitivním řešením problému, je třeba překlenout období, než bude postavena. Podle výpočtů školy budou ve školním roce 2018/2019 chybět čtyři učebny a v roce 2019/2020 další čtyři učebny.

Původní představa vedení města byla, že pro řešení části problému bude postaven školní pavilon na pozemku vedle trafostanice. O ten město před několika lety soudním rozhodnutím přišlo a nyní ho koupilo zpět, protože jinak by na něm vyrostl soukromý komerční objekt.

S tímto řešením souhlasila škola i školská komise, dokonce od nich vzešel požadavek na zvýšení pavilonu o jedno podlaží. V souladu s tím byl připraven i projekt.

Na lednovém zasedání zastupitelstva ovšem zaznělo, že je škoda tento pozemek zastavět a že by bylo vhodné najít jiné překlenovací řešení.

To rozpracovala a předložila paní mís-tostarostka Šlancarová. Pro školní rok 2018/2019 je v plánu využít jako učebny prostory ve školní družině, pro další rok by se na zmíněném pozemku měla postavit kontejnerová škola. Mezitím se bude hledat dlouhodobé řešení, patrně v podobě další velké školní budovy.

Po dlouhé diskusi se k tomuto řešení přiklonila většina zastupitelů i s vědomím mnohých úskalí, která skrývá. Využití družiny pro výuku není ideální a musí ho nejprve schválit příslušné správní úřady. Kontejnerová škola nebude levná, učebny v ní jsou malé. I když v budoucnu nebude potřeba a odveze se, zůstanou po ní betonové základy a přivedené inženýrské sítě, takže je otázka, zda se podaří pozemek vrátit do podoby zahrady. Také je možné, že se v budoucnu bez pavilonu na tomto pozemku neobejdeme.

Pozitivní na celé situaci je, že všichni zastupitelé, ať už mají jakýkoli názor, se snaží najít řešení a jsou si vědomi závažnosti problému. A kde je vůle, tam se řešení najde.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.