O koních, o smrti a jiných lidech

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy a Sdružení Roztoč Vás zvou na výstavu

O koních, o smrti a jiných lidech

masopustní Maškary z Roztok a z Únětic 1999–2010

Výstava fotografií přední české fotografky Markéty Luskačové
5. února – 20. března 2011
Galerie/Kabinet
otevřeno: středa – neděle 10 – 18 hodin

zahájení výstavy 4. února v 17 hodin

Sedmdesát tři fotografií zachycuje masopustní slavnost v Roztokách a Úněticích v letech 1999–2010. Masopustní období začíná den po svátku Tří králů a končí, vrcholí den před Popeleční středou, kterou začíná předvelikonoční půst. Po staletí byly masopusty v našich zemích součástí lidových tradic, které byly v období komunismu přerušeny. V devadesátých letech začala u nás jakási renesance masopustů. „Fotografovala jsem nejméně čtyřicet různých masopustů, ale doma jsem na tom roztočském. Roztočtí jsou jiní. Mám ráda jejich vervu a radost, s jakou dělají svůj masopust, ne pro své děti, ale s nimi. Roztočtí se stali mými dobrými přáteli. Fotografuji jejich masopust dvanáct let. Za ten čas se z malých holek staly dívky, z dívek mladé maminky. A já? Každým rokem mám o trochu těžší nohy.“ Vyznává se autorka fotografií, Markéta Luskačová. Ve svém díle zachycuje příběhy lidí a masek v masopustních průvodech, které pravidelně oživují zimní krajinu nedaleko Prahy. Jde o první systematický fotografický projekt v České republice, na kterém Markéta Luskačová pracovala dvanáct let a jehož výsledek je určen odborné i laické veřejnosti. Projekt nabízí ukázku profesionální dokumentace obnovené tradice lidové slavnosti, možnost studia jedinečného souboru masek a jejich tradičních rolí v masopustním průvodu. V neposlední řadě poskytují fotografie návštěvníkům možnost ohlédnutí za vývojem desetileté obnovené lidové tradice.

Výstava bude probíhat v čase roztockého a únětického masopustu 2011, v místě, kde masopust tradičně začíná. Návštěvníci masopustu budou mít vynikající příležitost zhlédnout výstavu a zároveň být účastni příprav i realizace lidové tradice.

Markéta Luskačová se narodila v Praze, vystudovala sociologii kultury na Univerzitě Karlově, poté studovala fotografii na FAMU v Praze. Vytvořila cykly Poutníci a Šumiac, fotografovala v cizině v Irsku, Anglii, Austrálii a v dalších zemích. Třicet let fotografovala život na trzích ve východním Londýně, často se věnovala tématu dětí. Vystavovala u nás i v zahraničí na více než čtyřiceti samostatných výstavách, její fotografie jsou zastoupeny v řadě muzeí a galerií po celém světě.

Výstavu podpořilo
Ministerstvo kultury

Mediální partner
National Geographic Česko

PřílohaVelikost
@SM_plakat_Maskary.pdf197.04 KB
@SM_pozvanka_Maskary.pdf187.61 KB

Kam dál

Masopust 2016 | Marcela Uhlíková
Příběhy české přírody | Marcela Uhlíková
Roztoč se v kultuře | Kateřina Korychová

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Free Instafollowers 2020 APRIL

Freefollowers.Com Review 2020 MAY

First, gift your unique view of the world. Instagram is a place where you make and achievement your own lifestyle. make a strategy (that is, define your goals and methods by which you will accept them), and after that consistently embrace it by regularly publishing the content.
Check what photos acquire the most likes. Instagram users choose illustrations in light tones, taking into consideration lightening filters, preferring blues rather than shades of red. You can apply filters from Instagram, but you can after that use more powerful apps, such as Vsco, Afterlight or Snapseed, in which we will locate a lot of great effects and editing options for our photos. The mobile (and free!) relation of Lightroom - one of the best photo presidency programs from the Adobe suite - is moreover completely popular.
Afterlight is actually quite a simple tool, but it contains all the essential functions and as many as 74 every other effects. One of the most interesting options is highlight Tone, which allows you to face going on the blue color, which gives the photos a cleaner, fresher look. Snapseed, in turn, allows for selective settings in a agreed place of the photo, which works great in situations where we want to focus the viewer's eyes upon a specific place of the photo. on the extra hand, Lightroom will permit you to precisely adapt the brightness and saturation of the selected color, e.g. by playing taking into account the blue color slider you can make water and expose acquire a trendy turquoise shade.
Camera + is furthermore a great application (only for iOS). It costs $ 2.99, which is adequately worth investing! It will allow you to acquire effects similar to professional equipment. This application has been ascribed by become old and Wall Street Journal for making just about every shot look original and great.

KW:
INSTAGRAM Followes 2020 APRIL
How To Get Followers On INSTAGRAM For Free 2020 MAY
Get A Lot Of Followers On INSTAGRAM Free 2020 APRIL
How To Buy Followers On INSTAGRAM For Free 2020 APRIL

MSP Hack Free Download 2020 MAY

https://billscheatworld.com/MSPHackUltimate/ - the best hack online generator - VIP and DIAMONDS FREE!

KW:
MSP 10000 Sc Hack By Jack30t Amd Swoo 2020 MAY
Activation Codes For MSP Hack 2020 APRIL
MSP Hack VIP Download 2020 MAY
Hack Na MSP VIP 2020 APRIL
Hack Tool MSP No Survey 2020 MAY
MSP Hack How To Get Unlimited Coins 2020 MAY
MSP Hack Without All The Surveys An Dstuff 2020 MAY
MSP VIP Diamonds And Starcoins Hack 2020 MAY
How To Use Cmd To Hack MSP Acc 2020 MAY
Fame And Rares MSP Hack 2020 APRIL
Hack MSP. 2020 APRIL
MSP Tools Hack 2020 MAY

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.