Nová mateřská škola slavnostně otevřena

aneb

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce

Rok práce se vyplatil. Není toho málo, co bylo potřeba učinit, aby nová mateřská školka mohla být postavena.

V přípravné fázi jsme museli rozhodnout o umístění, o použité technologii či o zajištění finančních zdrojů. Následně proběhlo výběrové řízení na dodavatele stavby a vyřízení všech potřebných povolení. Na podzim se začalo konečně stavět. Samotné moduly byly sestaveny během dvou dnů, ale spousty stavebních úprav bylo zapotřebí jak uvnitř budovy, tak v jejím okolí. Po samotné výstavbě bylo zapotřebí školku vybavit nábytkem a hračkami a kuchyni novým zařízením.

V neposlední řadě bylo potřeba úředně zajistit navýšení kapacity mateřské školy na krajském úřadu. Všem, kteří se na vybudování naší nové školky podíleli, velmi děkuji. V první řadě se to týká paní ředitelky Kulhánkové, zaměstnanců městského úřadu z Odboru správy a rozvoje města a životního prostředí v čele s panem Abramovičem, ale i kolegů místostarostů.

Jsem velmi rád, že jsme v pátek 9. prosince školku mohli otevřít. Věřím, že se bude líbit nejen rodičům, ale především padesáti dětem, které do školky začaly chodit od pondělí 12. prosince. Když jsem ve školce viděl, jak si malí caparti vesele hrají, měl jsem z toho ohromnou radost. Určitě nejsem sám.

Starosta J. Jakob, ředitelka MŠ Zd. Kulhánková a místostarosta St. Boloňský (zleva) přestřihujípásku.

Jan Jakob
starosta města Roztoky (za TOP 09)

PS: Při slavnostním otevírání školky jsem si neodpustil citaci z mé oblíbené knihy Roberta Fulghuma Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce.

VŠECHNO, CO OPRAVDU POTŘEBUJU ZNÁT o tom, jak žít, co dělat a jak vůbec být, jsem se naučil v mateřské školce. Moudrost mě nečekala na vrcholu hory zvané postgraduál, ale na pískovišti v nedělní škole. Tohle jsem se tam naučil: O všechno se rozděl. Hraj fér. Nikoho nebij.

Vracej věci tam, kde jsi je našel.

Uklízej po sobě.

Neber si nic, co ti nepatří.

Když někomu ublížíš, řekni promiň.

Před jídlem si umyj ruce.

Splachuj.

Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře.

Žij vyrovnaně - trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj. Každý den odpoledne si zdřímni. Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě. Nepřestávej žasnout. Vzpomeň si na semínko v plastikovém kelímku - kořínky míří dolů a rostlinka stoupá vzhůru a nikdo vlastně neví jak a proč, ale my všichni jsme takoví.

Zlaté rybičky, křečci a bílé myšky, a dokonce i to semínko v kelímku - všichni umřou. My také.

A nikdy nezapomeň na dětské obrázkové knížky a první slovo, které ses naučil - největší slovo ze všech - DÍVEJ SE. Všechno, co potřebujete znát, tam někde je. Slušnost, láska a základy hygieny. Ekologie, politika, rovnost a rozumný život. Vyberte si kterékoliv z těch pravidel a řekněte to složitými dospělými výrazy a vztáhněte si na to svůj život v rodině nebo práci, na svou vládu nebo svůj svět a uvidíte, že to platí, je to jasné a sedí to. A představte si, oč lepší by byl svět, kdybychom si všichni - na celém světě - každý den ve tři odpoledne dali koláček a mléko a pak si lehli a zdřímli si s polštářkem pod hlavou. Nebo kdyby základní politikou všech vlád bylo vždycky vracet věci nazpátek a uklízet po sobě. A stále ještě platí - bez ohledu na to, kolik vám je let - že když vyrazíte do světa, nejlepší je chytit někoho za ruku a držet se pohromadě."

Fulghum, Robert: Všechno, co opravdu po-třebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Odeon 1994. Překlad: Jiří Hrubý.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.