Nové expozice v Středočeském muzeu - pokračování

Přízemí zámku, kde bude instalována další část expozice, přenese příchozí do časů, kdy do Prahy bylo daleko, kdy obyvatelé Roztok byli odkázáni na prostor několika vsí, které patřily k panství Roztoky, a kdy se téměř vše vyřizovalo na zámku v Roztokách.

A právě mikrokosmu roztockého dominia zejména na přelomu 18. a 19. století je věnována interiérová instalace v nově zrekonstruovaných prostorách, které byly zničeny povodní v roce 2002.

Příběh, který se autoři pokusili přiblížit na základě historických dokumentů, nebude primárně věnován majitelům panství, jak bývá v zámeckých interiérech zvykem. Liechtensteinové, jimž roztocké panství patřilo téměř dvě stě let (1623-1803), Roztoky nevyužívali jako své sídlo, spíše jim patrně přisoudili osud jakési spižírny, která zásobila jejich palác v Praze. Na chod panství tedy dohlíželi tři vrchnostenští úředníci v čele se správcem statku.

Nejednoho příchozího napadne, jak asi mohla vypadat místa, v nichž se úředníci pohybovali, pracovali a žili? Zájemci o dřívější život na zámku budou moci navštívit nejen privátní prostor úředníka (ložnice) či místnosti sloužící k jídlu a zásobování (kuchyň, jídelna a spižírna), ale i kancelář velkostatku, kam se soustředil hospodářský a správní chod dominia a kam přicházeli s vyřizováním svých záležitostí rovněž obyvatelé Roztok a okolí.

I když se z původního mobiliáře nedochovalo téměř nic, návštěvníci se díky erudici autorů budou moci seznámit s precizními interiérovými instalacemi, jež dokumentují dobovými předměty život na roztockém zámku v době osvícenského absolutismu.

Těšíme se na vás v červnu 2014!

Věra Slavíková

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Městská knihovna informuje | Michal Špaček
Městská knihovna informuje | Michal Špaček
Městská knihovna informuje | Michal Špaček
Městská knihovna informuje | Michal Špaček
Městská knihovna informuje | Michal Špaček

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.