O tom obyčejném lidském sobectví

Je jisté, že zavedení parkovacích zón na území Prahy 6 přineslo mnoha Roztočákům potíže a vzedmulo vlnu nespokojenosti.

Ponechme stranou zkoumání, zda toto kontroverzní opatření přinese očekávané výsledky, jestli neexistuje jiné řešení, zda se s tím nedalo něco dělat dřív a tak dále. Pojďme ke kořenům, k základnímu motivu, který vedl ke zvolení právě tohoto řešení.

Ano, aut přibývá a v Praze se obecně parkuje čím dál hůře. A magistrátním úředníkům, jakož i místním rezidentům je hned jasné, kdo za to může. No přece ty mimopražské náplavy, které mají tu smělost, že pracují v Praze a jezdí si jak pánové v autech. A ještě si drze zaparkují v ulici, kde vůbec, ale vůbec nebydlí!

Zkrátka venkovany tady nechceme. To je naše město, naše ulice a naše místa na parkování. Potřeby a problémy ostatních nás vůbec nezajímají. My máme právo, my máme nárok, my, my, my. My jsme ti Pražáci, vltavská krev. My Prahu nedáme, radši ji zbouráme.

A tady, jakkoli mě nemožnost zaparkovat v rozumné vzdálenosti od metra taky štve, musím přiznat, že se postoji Pražanů vlastně ani nedivím. Je totiž diktován jednou obecně rozšířenou lidskou vlastností, a to je sobectví.

Nehrajme si na Mirky Dušíny, trocha toho sobectví je v každém z nás. Vždyť i nám vadí, když před naším domem v Roztokách parkuje někdo cizí. Kontejnery na tříděný odpad všichni schvalují, ale nesmějí stát pod jejich okny. Totéž platí pro odpadkové koše, lavičky nebo nedej bože autobusové zastávky. Všichni si instinktivně (a někteří možná programově) chráníme svůj prostor, svůj klid a své pohodlí.

Ti zatrolení Pražáci nedělají nic jiného. Jenom si myslím, že modrými zónami si moc nepomohou. Tedy aspoň ti prostí občané. Pro ty to dřív nebo později bude jenom další cesta, jak z nich vrchnost tahá peníze. Ono to sobectví občas něco stojí.

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.