O výborech bdělosti a áleji, co se neměla kácet

Na začátku týdne vyvolala v místní FB skupině zpráva o údajně chystaném kácení aleje na Holém vrchu menší bouři ve sklenici vody.

Zdálo by se, že bych z titulu své práce měl takovým plánům zuby nehty bránit, přísně hledět úřadům pod prsty a nadšeně podepsat zveřejněnou petici (i na tu došlo!).

Kácení
Kácení | ilustrační foto | mF

Právě proto, že jsem člen několika spolků a organizací, které se aktivně podílí na ochraně přírody a šířeji i kultivaci veřejného prostoru musím se v tomto případě zastat místního úřadu a mám velkou potřebu to udělat veřejně.

Iniciátoři Petice za zachování stromořadí na Holém vrchu při cestě Roztoky - Únětice

totiž vzbudili dojem, že zlé město plánuje kácení a vyloučilo – ať už nekompetentním rozhodnutím, nebo záměrně – z jednání občany. Z dostupných informací je zřejmé, že tak tomu není a nikdy nebylo. Jen stručně bych rád shrnul, o co vlastně šlo:

nikoliv Město Roztoky ale Přivaděč VPSÚ, dobrovolný svazek obcí požádal v souvislosti se stavbou vodovodní přípojky o povolení k vykácení aleje podél polní cesty přes Holý vrch.

Informace o žádosti a zahájeném správním řízení vyvolala děs a hrůzu a několik málo relevantních dotazů ze strany veřejnosti.

Vyberu ty (z mého pohledu) nejdůležitější a rovnou k nim doplním odpovědi.

Proč chce vůbec město kácet?

Nechce a nechtělo, žádost podal Přivaděč VPSÚ, dobrovolný svazek obcí Úholičky, Velké Přílepy a Statenice.

Proč se k věci vyjadřuje odbor životního prostředí až po schválení stavebního povolení?

Vyjádření příslušného odboru životního prostředí bylo součástí stavebního řízení uzavřeného v roce 2015. OŽP Černošice vydal své stanovisko 26.2.2015.

Proč byla z celé věci vynechána veřejnost?

Nebyla, odbor životního prostředí přizval k řízení několik spolků z Roztok, a to, co iniciátoři petice popisují jako jakýsi „náhodný únik“ informací bylo standardním způsobem zapojení veřejnosti do rozhodovacího procesu.

Kdo je zodpovědný za rozhodnutí ve stavebním a správním řízení?

MÚ Černošice.

Všechny informace jsou veřejně přístupné, mne samotnému trvalo cca 10 minut, něž jsem je vyhledal. Informaci o kácení vyvrátili v průběhu diskuze na fb jak pracovník úřadu, tak jeden ze zastupitelů za Stranu zelených.

Připusťme, že lidé, kteří diskuzi na fb iniciovali a petici zveřejnili (těžko soudit, kdo je kdo - bohužel vystupují pod anonymním nickem) neměli dost umu si informace na internetu vyhledat, ani čas zvednout telefon a zavolat na městský úřad. I tak by ale vhodnějším způsobem jak podat dotaz byl např. otevřený dopis, ke kterému by se mohli občané připojit svými podpisy. Petice je opravdu nátlakovým nástrojem a měla by se využívat s rozumem.

Především ale byli iniciátoři petice na vše výše uvedené upozornění PŘED jejím zveřejněním, vypustili ven zavádějící a nepravdivé informace a uvedli v omyl všechny ty, kteří v dobré víře petici podepsali.

Místostarosta Tomáš Novotný sice na jednání zastupitelstva sám připustil, že mohl úřad postupovat obezřetněji a informovat veřejnost jako první a s relevantními informacemi, máslo na hlavě ale tentokrát má veřejnost: iniciátoři petice použili přes opakovaná upozornění nepravdivé údaje a občané pak petici podepisovali bez základního ověření faktů.

Ten slavný match Občanská společnost vs. Zlý nekompetentní úřad tentokrát dopadl 0:3. Všechno to byly vlastní branky a bohužel jsou taky oba týmy domácí a tak jaksi není co slavit. Snad jen to, že se ta alej nikdy kácet neměla.

Pokud chceme dělat něco víc, než jen veřejně ventilovat své frustrace z fungování (komunální) politiky a politiků, pokud chceme jako občané účinně kontrolovat činnost úřadů a smysluplným způsobem se podílet na správě veřejných věcí, musíme se sami chovat zodpovědně a hlavně se vyvarovat toho, co nás u politiků a úřadů štve. Mimo jiné diletantismu, nefér jednání a manipulacím s informacemi.

Jinak nebudeme za příslovečné hlídací psy, ale za hysterické vořechy, kterých si vlastně není ani potřeba moc všímat. Tak jako maltezáků, které lze často potkat v oné inkriminované áleji, dej jí pánbůh dlouhý život.

Tomáš Zděblo

Jestřábník, spolek pro ochranu přírody a krajiny

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.