Obecní slibotechny

Jak řekl jeden český polyglot: „mnoho lidí žije dobře z pouhého slibování“. Platí to, zdá se, i v Roztokách. V minulém roce se mohli před volbami téměř všichni zastupitelé přetrhnout, aby podpořili návrh ODS na daňovou vratku pro rodiče, jejichž děti nevyužívají veřejnou školku a nezatěžují obecní rozpočet. Rok se s rokem sešel, karty jsou na další volební období rozdány, teplá místečka rozdělena a všechno je jinak.

Školky
Školky | ilustrační foto | mF

Město v loňském roce stálo jedno místo ve školce na provozních nákladech cca 1 500 Kč měsíčně. Tento benefit ale čerpají pouze ti, jejichž děti se do školky dostanou. Více než 110 dětí obecní školky nevyužívá a ze svého si jednak platí alternativní školky nebo hlídání, ale navíc ze svých daní ještě dotují školku těm, kteří se do ní dostali. To nám přišlo nespravedlivé, proto jsme to chtěli daňovou vratkou vyrovnat. Lidi dostanou peníze od obce na ruku, zda to bude příspěvek babičce na hlídání, zda si peníze nechají nebo si doplatí soukromou školku, to jsme nechali na jejich uvážení. Samozřejmě to odčerpává z rozpočtu peníze, ale nestojí to ani o korunu více, než by stálo v případě, kdybychom měli zřízeny školky pro všechny děti starších tří let, což je dlouhodobě i náš cíl.

K mému překvapení ale vznikl velký odpor k našemu záměru prodloužit program i na další školní rok. Přitom v mezidobí nevzniklo žádné nové školkové místo, nepřijatých dětí máme stále přes 50, takže jediným vysvětlením odporu vůči našemu návrhu je asi fakt, že se jedná o návrh ODS. Přijde mi velmi nestandardní takovou věc ukončit ze dne na den, aniž bych to předem oznámil těm, kteří s penězi počítají do rodinného rozpočtu. Když jsem viděl razantní a připravený odpor zastupitelů, navrhnul jsem aspoň kompromisní prodloužení programu do konce roku nebo do doby, než vznikne dětská skupina. Bohužel bez odezvy. Přijměte ode mě omluvu za prapodivnou změnu pohledu roztockého Zastupitelstva města, opět to bylo hlasování Jandík, Huk proti ostatním.

Ing. Roman Jandík
předseda ODS Roztoky a zastupitel

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.