Obrazy Karla Marxe

Nemám samozřejmě na mysli nechvalně známého filosofa z 19. století, ale toho našeho roztockého, doyena místních výtvarníků, akademického malíře Karla Marxe (1928).

V červnu vystavoval své obrazy v Praze na Maltézském náměstí v Galerii konzervatoře J. Deyla. Zařazování výtvarného projevu do přesně vymezených kolonek stylu je vždy ošidné. Ti, co mají okolí co říct a ukázat, často hraniční rozměry překračují. Stejně tak to je v případu poetické abstrakce, kam je Karel Marx svým výtvarným projevem zařazován. Jeho abstrakce je velmi často čitelná a srozumitelná, snadno by ale mohl být považován za malíře krajin, nebo za figuralistu, nebo za malíře koní, což je téma, ke kterému se občas vrací už desítky let. Na výstavě jich bylo možné vidět požehnaně, i když někdy jen naznačených lehkou linkou, někde mezi figurami a přírodou. Možná by mohla existovat škatulka pro Karla Marxe jako malíře Země. Té země, po které se všichni pohybujeme. Symptomatické je i to, že název galerie, ve které tentokrát vystavoval, je Ecce Terra, což v překladu znamená: Ejhle, země!


Karel Marx vystavoval v průběhu více než padesáti let na mnoha výstavách, z toho asi na čtyřiceti samostatných. Značná část jich byla v zahraničí, především v Německu. Podrobně o jeho názorech na výtvarné umění a život vůbec jsme psali před čtyřmi lety, v Odraze č.7-8/2008 a ctěné zájemce tak odkazujeme na archiv našeho periodika. I dnes o sobě říká, že nic mu nedělá větší radost než malování a že bude malovat tak dlouho, pokud udrží štětec a bude mít svému okolí co sdělit. Přejeme mu mnoho zdraví a ještě další a další autorské výstavy.

text a foto Stan. Marušák

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.