Odcházení

Kdo je nám blízký, ten možná ocení, že se chcem vyhnout cestám, který jsou všem známy.

Několik veršů z refrénu písně, v níž je zakódováno poselství jedné generace. Generace, která vyrůstala a začala tvořit v dobách, kdy každý odklon z jediné správné cesty byl důvodem k prásknutí bičem a zahnání do stáda. Je vůbec zázrak, že Generace, skladba i stejnojmenné album C&K Vocalu, před čtyřiceti lety vyšlo, a to dokonce nejdřív v anglické verzi. Pamětníci by dali možná dohromady i sestavu, která je pod ním podepsána: Jiří Cerha, Ladislav Kantor, Luboš Pospíšil, Helena Arnetová, Milena Červená, Petra Janů.

Autor většiny textů C&K Vocalu Ladislav Kantor se vyšlapaným cestám vyhýbal. V kumštu i v životě. Skvělými a nekonvenčními texty se podílel na deskách „mateřského" C&K Vocalu nebo Luboše Pospíšila, který se pak vydal na sólovou dráhu, produkoval první nahrávky Psích vojáků nebo kapely Už jsme doma, spolupracoval s řadou dalších výrazných muzikantů, například s Michalem Prokopem, Otakarem Petřinou či s Václavem Neckářem, jemuž psal texty pro první díl trilogie Příběhů, písní a balad.

Po devětaosmdesátém prošel Ladislav Kantor řadou politických a společenských funkcí, řídil prezidentskou kancelář a byl poradcem Václava Havla, angažoval se v kampaních Občanské demokratické aliance, tři roky vedl Českou filharmonii, byl hlavním dramaturgem Prahy - Evropského města kultury 2000, a všude byl jako důsledný, náročný šéf respektován, ale samozřejmě i zatracován. Stejně tak v zastupitelstvu Roztok, jehož byl dvacet let nepřehlédnutelnou postavou. Myslel vlastní hlavou a hlasoval tak, jak mu říkal vlastní rozum. Klidně proti všem. A pokud zastupitelstvo „vzalo na vědomí" věc, která se mu příčila, objevil se v zápise záznam „zastupitel Kantor nebere na vědomí".

Když někdo odejde, tak se říká, že stanul na konci své životní cesty. Ale ten, kdo se cestám, které jsou všem známy, vyhýbal a nacházel to, co nám zůstávalo skryto?

Ten, kdo je na kraji, má jen jediný krok.

Má na rozmyšlenou jedinou chvíli.

Už stojí na kraji a má se rozhodnout.

Ten, kdo je na kraji, věří.

Objevit místa, co nejsou v mapách.

Spojit je cestou, kterou nikdo nezná.

Věřit na ráje, naději lásky.

Hledají chvíli blízkosti štěstí.

Vyřiďte tam nahoře, že my tady dole tu zprávu s černým rámečkem nebereme na vědomí. 

Jarda Huk

V textu jsou použity úryvky z písní C&K Vocalu Generace (Cerha/Kantor) a Na kraji (Cerha/Kantor).

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Vzpomínka na Láďu | Jan Jakob
Aurage | Antonín Matzner
Pokoj duši Ladislava Kantora | Martin Štifter
Slovo starosty | Jan Jakob
Odraz po prázdninách | Jaroslav Drda

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.