Odešla legenda roztockého maloobchodu

Dva týdny po svých 65. narozeninách zemřel na konci června 2013 po vleklých zdravotních problémech pan Pavel Blažek, majitel a bývalý vedoucí samoobsluhy v Masarykově ulici.

Ve své době nejmodernější prodejna potravin v Roztokách byla dokončena v roce 1970 jako součást panelového sídliště. V letech 1980 a 1990 byla prodejna rozšířena. V dobách její největší slávy zde bylo i učňovské středisko. Pan Blažek působil v nové samoobsluze 20 let jako její vedoucí. Po změně poměrů koupil v roce 1991 tento objekt v tzv. malé privatizaci a začal podnikat jako první soukromý prodejce potravin v Roztokách (posléze se přidal pan Sádlo na Sekeře). V roce 1999 předložil stavebnímu úřadu studii přestavby této přízemní "sámošky" na pětipodlažní objekt s 22 byty. Stavební komise města se však k tomuto nápadu vyjádřila značně kriticky (do značné míry oprávněně). Až do výstavby nového obchodu na Tyršově náměstí v roce 2006 byl obchod "U Blažka" dominantním prodejcem sortimentu potravin v našem městě. Vnitřek prodejny sice nepůsobil příliš esteticky, neboť byl zbožím přímo přecpán, ale nakoupit se zde dalo vesměs dobře a za celkem slušné ceny. Ještě i po otevření Alberta úspěšně konkuroval kvalitou v oblasti pečiva. Nové supermarkety však přeci jen nastartovaly proces ústupu ze slávy. Navíc se přidaly vážné zdravotní problémy, ale pan Blažek jako šéf zde působil i v době, kdy už byl o berlích. Když se jeho zdravotní stav dále zhoršoval, pronajal v roce 2009 obchod novým nájemcům (Žabka), což už byla labutí píseň kdysi věhlasné samoobsluhy "U Blažka".

Tato unifikovaná "socialistická" samoobsluha nebyla sice žádný špičkový obchod, ale spíše doklad poctivého maloměstského podnikání a pracovitosti jejího majitele. Takto budeme na pana Blažka vzpomínat, neboť byl opravdu žijící legendou roztockého maloobchodu. A "U Blažka" se tam říká dosud, přestože už tam prodávají Vietnamci.

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.