Odpady na modro

Je to přesně rok, co jsem přispíval do veřejné diskuze na téma odpady v našem městě svým článkem: „Kde je vůle, tam je cesta“ (k dohledání na www.roztoky.com). Po roce a po řadě diskuzí bych rád nabídl model, jak by mohl fungovat od roku 2015. Hlavním sdělením je: Nechceme, aby byl poplatek za odpad daní, ale poplatkem za službu v závislosti na tom, kolik odpadu vyprodukujete.

Komunální odpad
Komunální odpad | ilustrační foto

Náš cíl je následující:

 • Učinit z daně z hlavy opět poplatek, jehož výši ovlivňuji svým rozhodnutím a jednáním.
 • Snížit objem produkovaného SKO na obyvatele, naopak zvýšit množství tříděného odpadu na obyvatele.
 • Dosáhnout nákladově neutrálního odpadového hospodářství.

Nejdříve popíšu východiska:

Teze k poplatku:

 • Poplatek tak, jak je dnes nastaven, je z čistě ekonomického pohledu daní z hlavy, jelikož:
  • je povinný – musí platit každý
  • je neekvivalentní – objem vytvořeného odpadu nemá vliv na výši platby
  • je neúčelový – je to normální součást příjmové stránky rozpočtu

Teze k odpadovému hospodářství:

 • Nejdražším odpadem pro obec je směsný komunální odpad (dále jen SKO) – obec zaplatí za svoz i zpracování/uložení na skládku
 • Pro svozovou společnost (v našem případě Regios) je SKO nezajímavý, tvoří jen cca 5% jejich obratu
 • Peníze lze vydělat jen a pouze na tříděném odpadu – vydělává město, překupník i zpracovatel.
 • Je velkou výhodou provozovat vlastní sběrný dvůr, kde se shromažďuje tříděný odpad
 • Za evidovaný tříděný odpad dostává město finanční příspěvek od spol. EKOKOM.

Teze k přístupu samosprávy:

 • Městský úřad je servis pro obyvatele města, nikdy opačně
 • Je úkolem města zajistit si výběr poplatku a to způsobem, který je efektivní a přitom neobtěžující
 • Nedodržování pravidel, např. tvorba černých skládek, řeší Městská Policie jednotlivě, nikoli Úřad plošným potrestáním.

Je několik cest, které lze volně kombinovat:

 1. Zvýšit počet sběrných nádob na tříděný odpad, případně je vyměnit za vhodnější – zde nám může výrazně pomoci společnost EKOKOM, která nám nabízí převzetí nádob do vlastnictví, jejich pravidelnou obměnu a  zajištění standardního vzhledu třídících hnízd.
 2. Podpořit provoz vlastního sběrného dvora – delší otevírací hodiny, častější organizace kontejnerového sběru v obci, důsledná evidence.
 3. Umožnit lidem volbu velikosti nádoby na SKO či frekvence svozu – člověk v průměru vyprodukuje 30 l odpadu/týden, ale pokud někdo důsledně třídí, měl by mít možnost využívat menší nádoby, logicky za nižší poplatek, či si prodloužit termín svozu – svozová firma umí pracovat s oběma modely.
 4. Zavést pytlový sběr papíru a plastů ve vybrané lokalitě jako pilotní projekt – pytlový sběr má svoje výhody i nevýhody, ale je potřeba si prakticky ověřit, zda je životaschopný. Pytlový sběr zvyšuje objem tříděného odpadu. Ideální by byla lokalita s čistě difuzní zástavbou – pouze rodinné domy. Pytlový sběr by umožňoval individuální snížení poplatku v závislosti na množství vytříděného odpadu.

Někteří chytráci možná budou populisticky navrhovat úplné zrušení poplatku jako takového, výměnou za zvýšení daně z nemovitosti. To ale není cesta, kterou by se ODS v Roztokách chtěla vydat. Z historie víme, že to co je zdarma, toho si nikdo neváží a nikoho to nevede ke korekci svého přístupu. Naopak – jen k ignorantství, nihilismu a anonymitě. 40 let pod taktovkou společného vlastnictví veřejných statků za vedení revolučního předvoje dělnické třídy bylo snad dostatečně odstrašujících.

Chtěl bych dosáhnout toho, že svým chováním ovlivňuji výši mého poplatku a zároveň nevěším na městskou kasu, rozuměj na kapsy ostatních obyvatel, náklady za moje ignorantství.

Nikoliv nekonečné pudrování pozadí občanů z městské pokladny, ale individuální odpovědnost za svoje jednání a náklady je esencí pravicové politiky.

Tomáš Pařízek
místopředseda MS ODS Roztoky

Kam dál

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Dobrý den, výborně, to zní

Dobrý den,
výborně, to zní velmi dobře, ale jak to chcete zařídit, když na radnici sedí ten "chytrák", kterého sice ve článku nejmenujete, ale je jasné, že se jedná o našeho starostu. Jeho populismus a špatná práce stojí občany našeho města velké peníze, ale nikdo to nechce ani vidět, ani řešit. Takže škoda vaší snahy, vyjde vniveč, co vy ušetříte, on vyhází na svou reklamu.

Nabízí se velmi jednoduchá

Nabízí se velmi jednoduchá odpověď - volte na podzim ODS Roztoky:-)

:-) to se nebojte, že bych

:-) to se nebojte, že bych někdy volila top nulu

jste tim uz trapni

Mila ODS, jste temito komentari uz trapni. Podsouvani toho, ze soucasne vedeni mesta je neschopne a konkretne pomlouvani TOpky a Jakoba, za jehoz ery se konecne zacalo neco dit je silna kava. Jakob mimo jine zaridil i mimoradne stedrou dotaci, diky ktere mame ZS.
Vase ODS vladla v podstate vsechna leta predtim a neukazali jste nic a to jak na komunalni, tak na celostatni urovni. Argumenty, ze soucasna ODS je jina a lepsi jsme slichali od kazdeho noveho vedeni strany a vlady. Vlastne neco ODS dokazala - vsude se kradlo o stosest. Vas strach o to, ze ODS upadne v zaslouzene zapomeni a vy skoncite je neprehlednutelny. Pokud nebudete korektni, tezko vas nekdo zvoli a uz vubec nikdo s vami nebude chtit delat koalici, pokud se tam nahodou jeste dostanete.

Milý Honzo J., vám je škoda

Milý Honzo J.,
vám je škoda času něco vysvětlovat, jestli věříte tomu, co jste sem napsal a věříte i Jakobovi, tak si to užijte a přeju vám jen to, abyste jednou z toho pána nebyl zklamaný jako my, co už jsme poznali jeho pravou tvář, ne tu, kterou všem podsouvá. Jen ho volte, on to místo potřebuje.
Přeji vám krásné dny.
P.S. výraz Potěmkinova vesnice už jste někdy slyšel?

Odpady na modro | Web občanů města Roztoky :: Roztoky.com

clomid order online https://clomidweb.com/

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.