ODRAZ slaví!

Před 25 lety, v květnu roku 1991, vyšlo první číslo časopisu ODRAZ.

To, že toto obecní periodikum vychází nepřetržitě takovou dobu, je sám o sobě úspěch. Ještě větším úspěchem je však to, že se tento časopis vyprofiloval jako liberální titul, umožňující svobodnou a demokratickou výměnu názorů občanů našeho města. Nestal se "hlásnou troubou" radnice, což je v českém prostředí naprosto unikátní věc, ale je listem občanů Roztok a Žalova bez jakékoli cenzury. Marně bych hledal v našem regionu podobný příklad. Mnohokrát jsem o tom mluvil i se starosty blízkých obcí a ti přiznávali, že jít cestou Odrazu neměli odvahu, nebo to považovali dokonce za kontraproduktivní. Naše základní premisa, tedy těch, kteří v průběhu let Odraz redigovali a vydávali, byla, že obecní časopis je sice financován z městského rozpočtu, ale z daní občanů obce, kteří proto mají nezadatelné právo vyjádřit (slušným způsobem) veřejně svůj názor.

Neobstojí proto prvoplánový názor některých starostů, že "když to platí radnice, tak je to její časopis". To je velké nepochopení demokratických principů samosprávy.

Po tomto oslavném úvodu je třeba také přiznat, že úroveň našeho časopisu je a byla proměnlivá, a to obsahově, grafikou i tiskem. Psali do něj a vyráběli ho totiž jen lidé, a proto jako každý lidský výtvor měl a má své nedostatky. Ne vždy měl Odraz "na růžích ustláno". Musel ustát různé politické a mocenské tlaky, snahy ho privatizovat a seškrtat mu brutálně rozpočet, aby samovolně zašel na úbytě. Byl považován některými představiteli města za nutné zlo, které jen narušuje "klid na práci". Nic z toho se naštěstí nepodařilo prosadit, byť to byl často téměř sysifovský boj s větrnými mlýny. Židle odpovědného redaktora byla vždy tvrdá a pozice velmi vratká. Byly i názory, že doba tištěných periodik je u konce a že je spolehlivě nahradí elektronické sociální sítě. Ani to se zatím nepotvrdilo. Na rozdíl třeba od Facebooku je třeba se pod článek pro Odraz plným jménem podepsat a neschovávat se za anonymní pseudonym. Proto také jen málokdy stojí redakční rada před obtížným rozhodnutím o zveřejnění bezhlavě útočného nebo vulgárního příspěvku. Ty končí vesměs v žumpě elektronických médií a tzv. sociálních sítí. Přes svůj velký přínos k formování informační společnosti jsou tato média i nositeli různých dezinformačních kampaní nejasného původu a prohlubují vulgaritu společenské diskuse.

Doufám proto, že náš Odraz ještě nějaký čas vydrží s dechem, bude důležitým a seriózním informačním zdrojem i součástí zdravé demokratické diskuse roztocké veřejnosti.

Stanislav Boloňský
člen redakční rady Odrazu a jeho bývalý odpovědný redaktor

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Léta s Odrazem | Jaroslav Drda
Píšu, píšeš, píšeme | Jaroslav Drda
Půlstoletí Tomáše Novotného | Stanislav Boloňský
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.