Opus musivum: mozaika ve výtvarném umění

Cestu mozaiky napříč staletími mapuje výstava v Roztokách

Magdalena Kracík Štorkánová, autorka výstavy

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy připravilo ve spolupráci se spolkem Art and Craft Mozaika jedinečnou výstavu mapující vývoj evropské a zejména české mozaikové tvorby od jejích antických kořenů až po současnost. Diváci budou mít možnost zhlédnout věrné kopie významných antických a středověkých muzívních děl, originální práce současných i minulých českých a zahraničních mozaikářských mistrů, ale také ukázky mozaikářských materiálů a pomůcek nebo třeba původní předlohy, podle kterých mozaiky vznikaly. Výstava Opus musivum: mozaika ve výtvarném umění potrvá od 20. listopadu 2015 do 1. května 2016.

Výstavní projekt je výsledkem desetileté takřka detektivní práce Magdaleny Kracík Štorkánové a jejích spolupracovníků. Představuje důležitý krok v celkovém úsilí rehabilitovat techniky mozaiky v českých podmínkách, kde podobná souborná výstava dosud chyběla. Projekt přibližuje autorka výstavy těmito slovy: „Provází, informuje, analyzuje i provokuje. Ostatně technika mozaiky je provokativním uměním. Je to cesta k využití nejslabšího paprsku světla, který se jen tak toulá atmosférou.."

Autorka Magdalena Kracík Štorkánová se mozaice začala věnovat během studií na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru figurálního sochařství Jana Hendrycha (absolutorium v r. 2006). Účastnila se odborných stáží v Itálii a USA. Umělecky působí v dvojroli - jako výtvarnice a zároveň jako restaurátorka. Je zakladatelkou asociace Art and Craft Mozaika, která vznikla v roce 2012 za účelem ochrany, péče a restaurování muzívních památek a s cílem pokračovat v české tradici tvorby autorských mozaik. Spoluautorkou výstavy je Jana Fořtová Torňošová, která pracuje ve Středočeském muzeu jako konzervátorka.

Opus musivum: mozaika ve výtvarném umění: 20. 11. 2015 - 1. 5. 2016, Velká výstavní síň. Vernisáž výstavy 19. listopadu 2015 od 17 hodin!

O víkendech budou probíhat workshopy, prezentace techniky, komentované prohlídky. Dílny budou zaměřené na různé věkové kategorie návštěvníků, s využitím rozličných materiálů. Podrobný program na www.muzeum-roztoky.cz. 

Marcela Uhlíková
PR - informační a tiskové vztahy,
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, p. o.
uhlikova@muzeum-roztoky.cz
Tel.: 733 710 567; 233 029 042

Oslava 28. října 2015

ve Středočeském muzeu probíhala ve znamení mladých historiků - děti z roztocké základky, zaškolené muzejní pedagožkou Marií Jelínkovou, se s nadšením zhostily rolí průvodců a provedly širokou veřejnost (především své rodiče a známé) Ateliérem Zdenky Braunerové.

A věřte, byla to velice vydařená akce, kterou si muzeum rádo na jaře (po otevření Ateliéru ZB po zimní přestávce, která potrvá do 31. 3. 2016) zopakuje.

DĚKUJEME VÁM, MILÍ MLADÍ PRŮVODCI!

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.