Oto Klempíř (50) - textař, zpěvák, scenárista, básník a copywriter

• Jak jste se ocitl v Roztokách a jak se vám tu líbí?

Ocitli jsme se zde s rodinou více méně náhodou, když jsme hledali únik z pražských Vinohrad, které tehdy, v roce 2005, přestaly vyhovovat našim nárokům.

Šíře vašeho záběru je ohromující. Považujete některou ze svých profesí za hlavní?

Zatím je to stále ještě marketing, strategie a kreativní část reklamy, uvidíme, co přinese budoucnost.

Fascinuje mě spojení básníka a komerčního kreativce. Chápu, že v obou rolích cílíte na čtenářovy emoce, ale stejně mi tyto dva druhy textů připadají neslučitelné. Jak se vám daří převtělovat se z básníka na autora reklamních textů a zpátky?

Je to trénink. Musíte se naučit přepínat z jedné polohy do druhé a ctít zákonitosti toho či jiného oboru. Neznamená to však, že ten, kdo je dobrý reklamní textař, je zároveň básníkem či písňovým autorem, a naopak. Je to stejný rozdíl jako v řízení auta: někdo umí náklaďák a jiný zas formuli.

Už jste vyzkoušel hezkou řádku počinů - živé koncertování, skládání, produkování alb, filmové scénáře. Je nějaká aktivita, kterou jste ještě nedělal a chtěl byste si ji zkusit?

Byla to účast v porotě TV show, což se mi nyní, v případě X Factoru, nádherně splnilo.

Nerad bych naše čtenáře připravil o vaše bez obalu vyslovované názory. Tak zkusím takovouhle otázku: určitě vás spousta věcí štve. Mají v tomto ohledu něco společného hudební branže a marketingová sféra? V obou se pohybujete.

Nejvíc mě štve práce s nekompetentními a nepřipravenými lidmi, kteří navíc věří ve svůj neomylný názor. Werich říkával, že nejhorší je srážka s blbcem, to beze zbytku podepisuji.

Budete v porotě X Factoru. Celkem živě si představuji, jak svým přímočarým vyjadřováním přivedete některé soutěžící až k pláči. Nebo to bude jinak?

Ještě nevím, ale chci být takový jako v normálním životě - přísný, leč spravedlivý, s nádechem humoru.

Je spoluzakladatelem skupiny J.A.R., která působí na naší hudební scéně téměř pětadvacet let. Má za sebou dva filmové scénáře k filmům Czech Made Man a Hranaři, sólové album Špička, hudbu k filmům (třeba Snowboarďáci), napsal stovky textů špičkám české popové a rapové scény, vydal básnické sbírky Je tu dostatečný počet statečných?, Antiranař a Tali Bachtar. Kromě toho se léta živí reklamou.

Je porotcem v druhé řadě X Factoru. A bydlí v Roztokách. Přesněji řečeno v Žalově.

Co vám vadí na městě Roztoky?

Skoro nic, líbí se mi... ale jednu výtku mám, prosil bych o jarní úklid ulice Lidická, kde se po zimě pro prach a špínu skoro nedá projít. Děkuji předem!

Obligátní otázka na závěr - prozradíte nám, co chystáte v nejbližší době?

V první řadě chystáme nové album se skupinou J.A.R., má pracovní název Dělníci odpočinku, takže doufám, že to bude švanda!

Jaroslav Drda

Ukázka z básnické tvorby O. Klempíře:

Kde jsi nevím
Jen jsem vklouzla do vedlejší místnosti
Třetí nebo čtvrtý svět
Co na tom záleží
Nevím
Dupni mi na srdce, které hoří
Zbudou uhlíky
které hřejí

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.