Pálí nás dobré bydlo?

O Češích se říká, že jsou největší remcalové. Nevím, jestli jsou opravdu největší, nemyslím si, že se jakékoli vlastnosti dají vztahovat paušálně k celému národu. Ale že jich máme hodně, to bych podepsal.

Na druhou stranu chápu, že je to lidsky jaksi přirozené. Je to dáno tím, že člověk je tvor v zásadě setrvačný a pohodlný.

Když si na něco zvykne, bere jakoukoli změnu nelibě.

A zvlášť když si zvykne na věci, které jsou mu příjemné, a najednou mu je někdo bere!

Zvykli jsme si na spoustu věcí, které se zdají samozřejmé, a důsledkem je, že jich nadužíváme, ba jimi plýtváme. Plýtváme pitnou vodou, plýtváme potravinami, plýtváme energiemi, vytváříme hory odpadků, kupujeme si čím dál větší a těžší auta, zaplevelujeme svět zbytečnými informacemi.

Jenomže za všechny tyhle samozřejmosti dříve nebo později budeme muset platit víc, než jsme si zvykli. Už teď remcáme, jak je drahé stočné, kolik musíme platit za odvoz odpadu, nadáváme ve stojících kolonách, při marném hledání místa na zaparkování, bezmocně rozhazujeme rukama při pádu přetížených serverů nebo při zásahu hackerů.

Remcáme a nadáváme (vždy je na koho). Jak říká staré úsloví - pálí nás dobré bydlo. Neuvědomujeme si, že si vlastně nemáme na co stěžovat. Jsou na světě stamiliony lidí, kteří nemají co jíst, co pít, kde spát, kteří jsou oběťmi nesmyslných válečných konfliktů.

Co je nám do nich? A že to je daleko a že se nás to netýká? Ve světle událostí posledních měsíců se takhle utěšovat nemůžeme.

Važme si toho, co máme. Není to samozřejmé a nemusí to tak být vždycky.    

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.