Park vědy Roztoky vstoupil do plného provozu

Park vědy Roztoky, který poskytuje více než 4 tisíce m2 ploch vědeckých pracovišť, ukončil koncem srpna zkušební provoz a vstoupil do plného fungování. v investici za téměř 330 milionů korun si po otevření, jež proběhlo vloni v říjnu, větší část prostor pronajal americký průmyslový gigant Eaton.

Mezi technologiemi, které Eaton ve spolupráci se studenty ČVUT postupně zkoumá a vyvíjí, byly již od počátku například speciální elektronické brýle, které uživateli promítnou informace o elektrickém napětí nebo teplotě ve výrobním stroji. Součástí plánů je i chytrý systém, který uvnitř domu řídí topení, klimatizaci či osvětlení podle toho, jak to jeho obyvatelé potřebují. V současné době pracuje v Inovačním centru okolo 75 zaměstnanců. Do budoucnosti se plánuje jejich navýšení až na 300.

Vzhledem k obsazenosti jsou nyní v Parku vědy volné už jen některé prostory v horní části budovy, které jsou vhodné například pro softwarový a hardwarový vývoj, vývoj elektroniky a mikroelektroniky či automatizace a optimalizace procesů.

Investiční výstavba vědeckotechnického parku v Roztokách byla dotována částkou přesahující 155 milionů korun z Operačního programu Podnikání a inovace -program Prosperita, který je financovaný ze strukturálních fondů EU a ze státního rozpočtu ČR. Celkové investiční náklady činily 327,7 milionu korun.

Cílem Parku vědy je vytvořit příznivé prostředí pro inovační firmy a poskytovat jim služby a prostory umožňující spolupráci mezi vysokými školami či výzkumnými organizacemi a podnikatelskou sférou. Park vědy navazuje na již vybudovaný Vědeckotechnický park, který je v jeho těsné blízkosti. Je koncipován jako víceoborový areál, složený z kanceláří a výzkumných pracovišť, laboratoří v oblasti lehkého průmyslu.

Radek Polák

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.