Petice pro korunu v Roztokách

Několik roztockých občanů mě oslovilo s žádostí o podpis Petice pro korunu, respektive proti zavedení eura v České republice. S místním sdružením ODS jsme se proto rozhodli, že v Roztokách uspořádáme dvě setkání, kde bude na Tyršově náměstí možné se k petici pro korunu připojit.

Euro
Euro | ilustrační foto | mF

Podepsat se bude možné konkrétně 16. května nebo 20. května – vždy na Tyršově náměstí mezi 16. a 19. hodinou. Cílem petice je přimět naši extrémně proevropsky naladěnou vládu, aby vyjednala trvalou výjimku z eura, které poškozuje evropskou ekonomiku jako celek, je možné, že bude jednou muset být zrušeno a jehož přijetí by nás zavázalo k okamžitému zaplacení 350 mld. Kč do různých záchranných mechanismů a fondů, které saturují problémové ekonomiky eurozóny. Pro zajímavost jsem vypočítal, kolik by dohromady zaplatili všichni občané našeho města – dělá to v úhrnu 26,9 mil. Kč. Toto téma se tedy týká i nás v Roztokách.

Budeme těšit na setkání!

Ing. Roman Jandík
předseda MS ODS Roztoky

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Euro poškozuje evropskou ekonomiku???

Pane Jandíku, tak ono euro poškozuje evropskou ekonomiku jako celek! Nemusel jsem číst dál. Nechte to prosím kompetentním, třeba ekonomům...

Dobrý den pane

Dobrý den pane Špičáku,

jestli Vám budu jako ekonom stačit já... dokonce na to mám i papíry. :-)
Ačkoliv to tady jistě na pár řádcích neprobereme, protože by to vydalo na odborný seminář, Roman Jandík má pravdu. Problém eura je, že jde o politický, nikoliv ekonomický projekt a země platící eurem jsou podle všech měřítek příliš odlišné na to, aby měly společnou měnu a pomáhala jim. Typický je jih Evropy. Oni tam byli desítky let zvyklí na inflační ekonomiky a silný veřejný sektor. Prostě, nasekaly se dluhy, natiskly se peníze, tím se dluhy smazaly a jelo se dál. To je taky důvod, proč ty jižní měny měly většinou tolik nul za sebou.A když potom dostali tvrdou měnu (euro je v podstatě marka s jinými obrázky), nemohli peníze dále tisknout, ale dluhy rostly stále stejně.
A ani při poslední krizi se nic nezměnilo. I když to momentálně vypadá, že je to za námi, vše je při starém. Když někdo vydělává 20 tis., utrácí 25 tis. a naseká dluhy za půl milionu, problém nevyřešíte tím, že mu jich půlku odpustíte a 100 tis. mu věnujete. Jen budete mít chvíli pocit, že je krize za vámi. A změnit strukturu ekonomiky a myšlení lidí tak, aby 25 tis. vydělávali a jen 20 tis. utráceli, je tuze těžké a zcela určitě k tomu nedojde jenom proto, že by si to Brusel moc a moc přál a za chvíli jsme v další krizi, dost možná ještě hlubší.
To je důvod, proč nechci euro. Přinejmenším ve stávající podobě. Bude pro nás znamenat zdražování a přijetí odpovědnosti za dluhy někoho cizího.

Mějte se

Dobrý večer, možná ještě

Dobrý večer, možná ještě doplním kolegu Šalamona,
před přijetím eura panovala v EU jednota v tom, že je nutné, aby jednotná měna fungovala v rámci konvergujících ekonomik. Byly na to tehdy dva názory. Jedni ekonomové říkali: nechme ekonomiky konvergovat (sbližovat) a až budou stejně vyspělé, budou se stejně chovat a jejich uživatelé se budou stejně ekonomicky chovat - zaveďme společnou měnu. Druzí říkali: zaveďme společnou měnu a ekonomiky se sblíží automaticky. Ti druzí nakonec vyhráli, ale bohužel ekonomiky se nechovají podle jejich zbožných přání. Navíc už ani nedodržují ty ekonomická kritéria, ke kterým se na začátku zavázali.

Je to marný, je to marný, je to marný...

S pozdravem, Roman Jandík

Dobrý den, ano za tím si

Dobrý den,
ano za tím si stojím. Bez eura by evropská ekonomika rostla rychleji a hlavně zdravěji. Podívejte se na Řecko, Itálii, Španělsko nebo Portugalsko. Chcete-li vést ekonomické disputace, řekl bych, že jsem natolik gramotný, že jsem na ně připraven.

S pozdravem, Roman Jandík

ODS si z Eura udělala předvolebního strašáka.

ODS si z Eura udělala předvolebního strašáka. Euro by mělo být předmětem racionální odborné diskuse. O euru by se mělo rozhodovat hlavou...

http://www.bezpolitickekorektnosti.cz/?p=22603
...
Tak zaprvé: Leží-li ODS výjimka z přístupové smlouvy tolik na srdci, proč ji nevyjednala už dávno, když ještě mohla? Proč s vyjednáním výjimky čekala, až bude v opozici? Není to v realitě spíš tak, že víc než o výjimku z přístupové smlouvy jde ODS o to zahrát před volbami na nacionalistickou notu?

Zadruhé: Argumentace ODS, že s eurem prý přijde zdražení, je slabá. Ano, přijmeme-li v nejbližších letech euro, asi to přinese mírné zdražení. Ale nebude to drama. Pravděpodobně by takové zdražení bylo dokonce menší, než když ministr Kalousek ve vládě Petra Nečase zvýšil dvakrát po sobě DPH. Zvýšení DPH nebylo správné rozhodnutí, ale ODS tehdy s inflací kupodivu nestrašila.

Zatřetí: Čím už ODS neargumentuje, ale měla by, je současné dění v eurozóně. Jenomže taková argumentace se před volbami moc nehodí, protože se u ní musí moc myslet a málo spoléhat na srdce. Obtížně se tedy taková argumentace píše na volební billboardy. O co stručně jde?
...

Dobrý den pane

Dobrý den pane Macáku,

ačkoliv nemůžu mluvit za ODS, tak Vám odpovím. Byť je to trochu bizarní, protože vlastně odpovídám Markétě Šichtařové, od které jste to opsal.

Ano, bylo by super, kdyby ODS byla výjimku vyjednala. Bohužel se tak nestalo, možná to byla chyba, spíš to prostě nebylo možné, protože ODS vládla koaličně vždy s eurohujerskými stranami. Čili toto je argument dosti pitomý.

V tomto se MŠ mýlí. S eurem přijde zdražení. Jednak nějaké bezprostředně po vstupu následkem zaokrouhlování cen, ale to není podstatné. Podstatné je, že se naemitovalo obrovské kvantum EUR (přeloženo do češtiny: "natiskly" se spousty peněz) v souvislosti se záchranou krachujících zemí eurozóny. Jakmile tisknete peníze, vždy se to projeví v cenách, byť ne vždy okamžitě. Ostatně - poměrně dost cestuji a často se ptám lidí v různých zemích eurozóny, jak to hodnotí. A vždycky, ať už pro euro byli nebo nebyli, jsem slyšel: "...každopádně všechno zdražilo." Zeptejte se třeba Slováků, ti vědí své...
Mimochodem, Kalouskovo zvýšení DPH byl nesmysl a už tehdy jsem říkal, že bylo bývalo lepší tu vládu položit než na to přistoupit, ale stalo se. Každopádně MŠ jistě ví, že inflaci vůbec neovlivní DPH, cena ropy, atd., jediná věc, která má dlouhodobě vliv na změnu cenové hladiny, je množství peněz v ekonomice. Zkrátka, kolik peněz bylo - říkejme tomu - "vytištěno".

A konečně, argumentace současným děním v eurozóně. Problém je, že tyhle věci je dost složité široké veřejnosti vysvětlovat. Řada lidí - a já to i chápu - si myslí, že hlavním důsledkem toho, že přijmeme euro, bude, že si nebudou muset vyměňovat peníze na dovolenou.

Čili ano, může se stát, že pro nás někdy bude výhodné euro přijmout. Osobně si myslím, že se toho nemám šanci dožít, protože by se muselo změnit tolik věcí, že je to zcela mimo moji představivost. Každopádně nyní to výhodné není a pokud nebudeme mít vyjednanou výjimku jako třeba Dánsko, Švédsko či Velká Británie, nemáme možnost volby. Pokud ji vyjednanou mít budeme, nikdo by nám v případném pozdějším vstupu nebránil.

Mějte se

Oprava chyb

Dobrý den,
já bych si jen dovolit opravit ty nejhrubější chyby:

1) DPH inflaci zvedá. Promítá se totiž do koncových spotřebitelských cen. Stejně jako cena ropy a vše, co ovlivňuje ceny ve spotřebitelském koši. Pokud ekvivalentně nevzrostou za určité období i příjmy, jde o inflaci. To že hodnotu měny rovněž snižuje i množství vytištěných peněz je faktor jiný.
2) S EUR nepřichází zdražení, není důvod. Ceny určuje Nabídka/poptávka. Aneb proč je pivo na Slovensku stejně drahé jako u nás a ne jako v zemích západní Evropy ? Toto je jen strašení nevzdělaných lidí. Krom psychlogického efektu, kdy lidé počítají v hodnotnější měně a nárůst ceny v centech se nejeví tak vysoký tam není absolutně žádná souvislost.

Pardon, nebyl jsem zcela

Pardon, nebyl jsem zcela srozumitelný. Inflace je inflace, i když se zvednou příjmy. Zůstává pak stejná kupní síla obyvatelstva, ale měna hodnotu ztratila.

Dobrý den Honzo J., díky za

Dobrý den Honzo J.,

díky za Váš názor. Měnová teorie mě vždycky bavila, protože je velmi neintuitivní. Spousta věcí v ní funguje úplně opačně, než by "zdravý selský rozum" laika napovídal - jak je vidno i z Vašeho příspěvku.

ad 1) Chápu proč si to myslíte, ale zvýšení jakékoliv daně vč. DPH doopravdy samo o sobě nevede ke zvýšení agregátní cenové hladiny. To, co vnímáte jako růst cen, je důsledek toho, že bankovní soustava v čele v centrální bankou do ekonomiky pere nové peníze. Takže když vzrostou ceny některých položek, jsou v ekonomice nové peníze, díky kterým se například mohou lidem zvednout mzdy. Pokud byste měl ekonomiku s konstantní peněžní zásobou, zvýšení daní (či třeba cen ropy, to je jedno), by vedlo k přesunu či omezení spotřeby (lidé by začali spotřebovávat jiné věci, pravděpodobně méně zbytné) a omezení investic. takže by ceny některých jiných statků klesly. Agregátní cenová hladina (tj. jakýsi průměr) by ale zůstal stejný. Stávající mainstreamová doktrína centrálního bankovnictví ale v takové situaci varuje před poklesem produktu a deflací a odůvodňuje tím pokračující emisi peněz i za cenu znehodnocování úspor. Pro další si dovolím odkázat např. na Miltona Friedmana.
ad 2) S EUR přichází zdražení právě díky výše uvedenému. ECB v posledních letech intenzivně tiskne peníze. Jen v případě pomoci španělským bankám šlo o neskutečné sumy. Španělská a italská ekonomika je příliš velká na přímé financování á la Řecko a němečtí daňoví poplatníci by šli na vládu s vidlema. Takže ECB provedla věc do té doby zapovězenou a považovanou za absolutní tabu: přímý odkup špatných aktiv od bank. Jestliže pohledávky, jejichž hodnota je nula, odkoupíte jako centrální banka za peníze, jejichž hodnota není nula, tak jste ty peníze natisknul. A to v gigantických kvantech. Ono se to nemusí projevit hned kvůli recesi, ale projeví se to. No a když jsme u těch cen: růst cenové hladiny mezi rokem 2009 (vstup Slovenska do eurozóny) a dneškem měřený CPI v SR: 12,7%, ČR za stejné období: 10,2%. Zdroj: http://www.global-rates.com/ Ale nechci tu debatu takhle zplošťovat - těch nevýhod eura je daleko více (a nepochybně má i výhody).

Euro je dnes politická záležitost. Je tlačeno politickou klikou. která chce federalizaci Evropy a euro je jenom jedním z nástrojů k tomuto cíli. Na náklady se zas tak moc nehledí. Jednotná měna by mohla být super, kdyby šlo o čistě ekonomický nástroj. Pak by ale euro i eurozóna vypadaly úplně, ale úplně jinak.

Mějte se

Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.