Petičník jako uličník

Nemohu jinak než reagovat na článek Romana Jandíka s názvem „Roztocké ulice a plán jejich obnovy“ z minulého čísla Odrazu. Pan Jandík zde odpovídal na článek zajímající se o harmonogram obnovy silnic v Roztokách a současně reagoval na petici za rekonstrukci Haškovy ulice. Jelikož jsem jedním ze signatářů, cítím se oslovena nebo spíše zasažena označením „petičník“, které užil pan Jandík. (Slovo však zapadá do agresivního tónu celého článku, soudě podle slovesa „domáhal se“, které pan Jandík zvolil k popisu člověka, který se chce, navíc v souladu s platnou legislativou, něco dozvědět. Jistě by se dalo napsat, že autor článku „se dotázal“.)

Podle Ústavu pro jazyk český není slovo „petičník“ ve Slovníku spisovné češtiny a z Českého národního korpusu vyplývá, že toto slovo není neutrální a má pejorativní nádech. Ptám se tedy, proč jej pan Jandík použil? Měl snad v úmyslu zastrašit obyvatele, aby příště cokoli raději nepodepisovali?

Další podivná narážka v článku se týká faktu, že autor petice a původního článku v Odrazu se začal o Haškovu ulici zajímat v momentě, kdy zde začal stavět dům. A co je na tom divného? Není snad zájem o své okolí normální? Nemělo by to tak být? A neměl by právě k tomu své spoluobčany vyzývat pravicový politik?

Místo toho je výsledkem článku Romana Jandíka kritika mnoha lidí za to, že udělali něco, co podle něj dělat neměli. Fakt, že přidali svůj podpis pod petici, je podle mého soudu důkazem toho, že nerezignovali na věci veřejné, což obzvlášť teď v době politického marasmu je třeba ocenit, a ne napadat. Obávám se tedy, že článek pana Jandíka jen rozšíří řady těch, kteří v březnu měli obavy petici podepsat, aby nebyli terčem kritiky. Rétorika a zastrašování z předlistopadové doby, myslím, není ideální způsob, jak oslovit ztracené, případně nové voliče.

Markéta Bernátová

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Odpověď

Vážená paní Bernátová,
oceňuji, že Vaše reakce na můj článek je slušná a celkem i vtipná. Na komentář již asi nebudu prostřednictvím Odrazu reagovat, tak doufám, že zde mou odpověď naleznete.
Slovo "petičník" je slovem obecně užívaným pro "signatáře petice". Předpokládám, že vzniklo podobně jako slova Měsíčník, Slunečník a Větrník, ale nejsem na mluvnici odborníkem. Na úřadech ho slyším tak často, že mě ani nikdy nenapadlo studoval, zda je obsaženo ve Slovníku spisovné češtiny. Politika mě neživí, dělám jí jako koníček, a nikoliv proto, abych někoho zastrašoval.
Vězte však, ze od doby, kdy jsme začali v minulém roce opravovat silnice a chodníky, tak neustále řešíme poměrně kuriózní situace, kdy si jedni stěžují na nepořádek v souvislosti se stavbou a druzí, že se u nich nestaví. Stěžují si tak prakticky všichni, což je možná dáno naší českou povahou a je potřeba to brát s nadhledem. Ono prostě nejde stavět bez nepořádku a vše naráz.

Na ostatním z mého článku, který reagoval na komentář http://www.roztoky.com/plan-rekonstrukce-komunikaci-20130308 pana Bernáta, trvám. I na tom slovním spojení „domáhal se“. Přečtěte si prosím diskusi pod článkem a zjistíte, že nejsem sám, koho komentář pana Bernáta příliš nedojal. Kolik je v něm vykřičníků nebo fabulací. Myslím, že má odpověď byla ještě celkem mírná, protože podezírat obyvatele z Olbrachtovy ulice, že si chodník uplatili, je celkem za hranou. To uznejte sama. Já samozřejmě chápu, že v dnešním světě vidíme všichni korupčníky za každým rohem a pod každým chodníkem, ale jsem si na milion procent jist, že tady je to pomluva.

S pozdravem, Roman Jandík
Místostarosta města

Dobrý den paní

Dobrý den paní Bernátová,
Nemohu se jako občas města Roztoky neozvat. Je velmi zajímavé s jakou pompou jste rozebrala článek pana Jandíka , mohu ještě poprosit o rozbor článku pana (muže) Bernáta? Nevím proč podáváte slovo "petičník" jako urážku. Jsem signatářem pár petic a v životě bych ho nebral jako urážku nebo jako slovo agrese. Naopak neuvěřitelně sprostý článek ještě obhajujete?? sakra kde to jsme ?????

Ten, kdo podepsal petici není

Ten, kdo podepsal petici není "petičník", ale "petent". Pozor, neplést s pétangue či pettingem.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.