Po osmé na Řivnáči!

Každoroční obyčej Občanského sdružení Levý Hradec vystoupit 21. srpna na bájný vrch Řivnáč, kde zúčastnění vzdají hold svým předkům, kteří nikdy neváhali vystoupit na vrchol tohoto legendárního kopce, aby se pomodlili za trochu toho deště pro svá pole, zahrady i sady, byl úspěšně realizován již po osmé!

Současníci vystupují v tento den na vrchol nejen proto, aby uctili tento bohulibý zvyk svých předků, ale také aby vzpomněli vstupu vojsk Varšavské smlouvy, ježto mnohým z nich, resp. jejich otcům změnil či dokonce definitivně zkazil život...

Předseda OS ve svém tradičně improvizovaném projevu na vrcholu kopce připomněl tehdejší přepadení armádami Varšavské smlouvy z hlediska jejich neblahých důsledků. Když toho rána dokončily armády „spřátelených zemí“ za pomoci českých kolaborantů (včetně Čechů v KGB) hladké noční obsazení naší země, nikdo netušil, že ,,dočasný“ pobyt vojsk bude trvat předlouhých dvacet jedna let. Nikdo netušil, že bude záhy schváleno tehdejším Federálním shromážděním neuvěřitelným poměrem hlasů - 228 hlasů PRO, 4 PROTI. Nikdo netušil, že dojde k statisícové emigraci, ani že o své pracovní místo přijdou další statisíce lidí. Onen pěší výstup (ať už v jeho čele šel jeho nejstarší účastník dvaaosm-desátiletý M. Košťál, či skotačící děti)byl jako vždy charakterizován rozvážným krokem, úsměvnou pohodou a přátelskými rozhovory. Na vrcholu Řivnáče se znovu otevřela krajina s pohledem na horu Říp i na (nad blízkou Podmorání) vzkvétající skládku Regiosu, výsledek to lidského úsilí. Setkání bylo zakončeno zpěvem vlastenecké písně Čechy krásné, Čechy mé.

Zhruba polovina účastníků výstupu, která byla tentokrát na vrcholu první.

Po sestupu se pak (jako vždy) účastníci uchýlili do restaurace Na hřišti k přátelskému posezení, debatám plným jemné ironie i vzpomínek, jakož i za účelem kvalitního občerstvení.

Za Občanské sdružení Levý Hradec
Ladislav Kantor (Foto: St. Marušák)

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

výstup na řivnáč

Dobrý den
obracíme se na Vás z oddílu turistiky Bělá p.Bezdězem.V so 21.3. plánujeme zájezd do Roztok,projít Tiché údolí,ale chceme se stavit i na Levém Hradci.Prosím jak nejlépe na Řivnáč?Nechcete se připojit k naší akci-budeme se loučit se Zimou a tak plánujeme vhodit Moranu do Vltavy v odpoledních hodinách asi u přívozu.Děkuji za turisty Jirka Bollard-Horský vůdce někdy škůdce.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.