Po volbách... před volbami

Jedny volby jsou za námi. Komentář k výsledkům voleb do Evropského parlamentu naleznete v rubrice Téma měsíce.

Druhé volby jsou před námi. V první polovině října (přesné datum vyhlásí prezident republiky pravděpodobně v průběhu června) nás čekají volby obecní, tj. volby do městského zastupitelstva.

Jedno se zdá být jisté. I když volební účast v Roztokách u voleb do EP patřila k nejvyšším v republice, na podzim lze očekávat účast větší. Voliči přece jenom mají možnost činnost zvolených zástupců sledovat a mají v tomto případě pocit, že aspoň něco, co se jich bezprostředně týká, mohou trochu ovlivnit.

Odrazu se to nepochybně bude týkat taky. Předvolební kampaň, která se tu tak trochu skrytě vedla celé volební období, nyní propukne plnou silou. Vše bude pochopitelně probíhat podle neměnné šablony. Ti, kteří zrovna sedí na radnici, budou vyzdvihovat své úspěchy a zásluhy, naopak současná opozice bude poukazovat na jejich přehmaty a nafukovat jejich chyby. Před minulými volbami v roce 2010, kdy jsem v tomto spektáklu účinkoval také, jsem citoval z dávného fejetonu Karla Čapka, kde se píše cosi v tom smyslu, že ať je u vesla Petr, nebo Pavel, vždycky je to stejné: něco se povede, něco ne. Místo tlachání a obviňování je potřeba věnovat se práci pro společnou věc.

Ale kdepak. Zase budeme číst spoustu špíny. Zase se bude slibovat, že voda poteče z Tyršova náměstí na Vrška a jiné podivnosti a nápady všelijaké. Co na tom, že jsou neuskutečnitelné, že odporují platným zákonům nebo že jsou to nikým neodzkoušené a nebezpečné experimenty? Líbivým slibem neurazíš, ba potěšíš.

Jenom o jedno vás prosím, bývalí kolegové komunální politici. Zkuste omezit osobní urážky a kriminalizaci protivníků, zachovejte si prosím jistou úroveň a důstojnost. Nehledejte nepřítele, hledejte cíle, kterých chcete dosáhnout ve prospěch občanů tohoto pořád ještě krásného města. Volání na poušti...?

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Slovo starosty | Jan Jakob
Volby přede dveřmi | Jaroslav Drda
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.