Pohled návštěvníka

Zadek pivovarského valacha a průvod krajinou

Je to skoro rok, co jsem se jednomu kolegovi z Roztok zmínila, že jeho domovskou obec znám a občas tam jezdím. „To musíte být nenápadná a dobře maskovaná...“ konstatoval a ještě dodal: „Ze byste byla v roli zadku pivovarského valacha na masopustu?“ Po prvním úleku ve mně zvítězila zvědavost - co je to za akci, kde bych mohla hrát zadek koně?

Připravená na všechno jsem se vydala v sobotu 15. 2. 2014 na výlet do Roztok. Kolem poledne se začaly shromažďovat v areálu zámku masky všeho druhu. Ve velkém tu běhaly masky jako zapomenutí předvánoční čertíci, dále živé skulptury nebývalých rozměrů, zvířata domácí i exotická, velké množství princezen, královen hodných i zlých, lidojedů všeho věku, chasníků bohatých i chudých. Civilisté měli možnost se namaskovat či zamaskovat přímo na místě. Po volbě královny se za všeobecného veselí vydal průvod vedený Klibnou (což je správný název „valacha“) s královnou masopustu na pochod.

A já mám klid - nemohla bych být zadkem koně, protože bych nezvládla vynést královnu ani k nádraží. Trasa průvodu byla dlouhá, ale za jarního počasí byla cesta příjemná a korunovaná setkáním průvodů a rejem v otevřené krajině. Tak zase příští rok - a už všichni v maskách!

Hana Scholleová
Praha

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Masopust | Jitka Tichá
Ateliér JoE | Lada Krupková Křesadlová
Roztoč se v kultuře | Kateřina Korychová

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.