Pokrok konzervativců

Na můj článek o zvyšování daní v Roztokách z březnového Odrazu se sešly hned tři odpovědi. Na korektní kritiku Jaroslava Drdy „Daně a poplatky z jiného pohledu“ uveřejněnou na Roztoky.com jsem odpověděl tamtéž. Jan Jakob, autor druhé reakce, se zase hlásil k dosaženým úsporám. Vážím si, když někdo dokáže napsat ostrou polemiku a přitom zůstat slušný a věcný (ne všem, jak jsme viděli ve třetí odpovědi, Tomáše Novotného, je taková schopnost dána). Diskusi kolem zásluh o úspory přenechám povolanějším. Zastavím se nad deklarovaným konzervativismem strany pana starosty. Mezi konzervativní a liberální politikou, alespoň co se týče hospodářství, nejsou zásadní rozdíly, pročež bychom spolu neměli být ve při. Klíčem k pochopení našeho sporu je závěr textu. Autor vyznává jakýsi konzervativismus inovovaný, pokrokový, úplně jiný, než je ta stará veteš patřící do 19. století.

Autobus
Autobus | ilustrační foto | mF

My, zpozdilí liberálové věříme, že lidé jsou nadáni svobodnou vůlí, která jim umožňuje rozhodovat o svém štěstí a štěstí svých nejbližších lépe, než by to za ně mohl dělat kdokoliv jiný. Z čehož nevyhnutelně plyne, že když se bude své cíle snažit dosahovat kdokoliv z nás sám, bude na tom vždy lépe, než když o jeho blaho bude pečovat nějaký politik. Tudíž čím méně prostředků necháme veřejným rozpočtům, tím více nám jich zůstane k dosahování našeho individuálního dobra. Nebo jsme na tom lépe, když je nám státem ukradena téměř polovina výdělku, aby nám za ni nějaký šášula poskytoval veřejné služby, jejichž většinu bychom si dobrovolně nikdy neobjednali, než kdybychom mohli tuto sumu utratit (či ušetřit) sami podle vlastního uvážení?

Je mi líto, TOP09 se konzervativismem ráda zaštiťuje, ale jejich praktická politika je spíše křesťanskodemokratická, oscilující tu vlevo tu vpravo kolem politického středu. Je to politika vysokých daní, velkých veřejných rozpočtů a masivního přerozdělování.

Mantrou TOP09 je trvalý tlak na bezdůvodný růst daní, což jsme viděli jak v Roztokách v situaci, kdy existují rezervy v hospodaření (nejde jen o názor ODS, ale připustil jej i Jaroslav Drda ve zmíněném článku), tak na úrovni celostátní. Ještěže máme tu krizi, alespoň se mají na ministerstvu financí na co vymlouvat. Na páchání veřejného dobra je holt třeba hodně cizích peněz. Zůstaňme v Roztokách a podívejme se např. na veřejnou dopravu. Město na ni doplácí 1,3 mil. ročně. Takže i ten, kdo v autobuse či vlaku léta neseděl, připlácí lidem, kteří jimi jezdí, asi 170 Kč ročně. Řeklo by se – jinak by bylo jízdné příliš drahé. Omyl. Podle údajů ROPIDu přepraví jejich spoje denně průměrně cca 4500 lidí z Roztok a zpět, což je cca 1,6 mil. cest za rok. Nedotovaná jízdenka by tedy podražila cca o 0,82 Kč, spíš ale o nic, protože dotační mašina je především ideálním strojem na peníze pro různé kmotry kolem Dopravního podniku. Ostatně, aktuálně sledujeme na železnici, kolik lze ušetřit, pokud do zahnilého rybníku Českých drah přijde trh. Nebylo by fér vyčítat TOPce dotace na veřejnou dopravu – je jasné, že radnice malého města, jako jsou Roztoky, svět z hlavy na nohy nepostaví. Ale být autentickým konzervativcem, takovou věcí, jakou je autobus do Solník, bych se alespoň nechlubil. Považoval bych za svou prohru vytáhnout cca 300 tis. Kč z kapes daňových poplatníků, strčit je do chřtánu dopravního molochu s pochybnou pověstí a pořídit autobusovou linku, jejíž potřeba je diskutabilní. Jistě, šlo by to chápat i jako sociální opatření, autobus pro seniory. Jenže to by musel zajíždět někam úplně jinam.

I na celostátní úrovni má TOPácký konzervativismus jistý svéráz. Vynechám zpackanou důchodovou reformu i boj proti švarcsystému místo toho, aby strana, která má ve stanovách svobodu a v názvu prosperitu konečně usilovala o jeho legalizaci, aby si každý mohl zvolit, podle jakých pravidel chce nabízet svou prácí. Asi nejkurióznější je, že snad za žádného dosavadního ministra financí vč. sociálnědemokratických nečelili drobní podnikatelé a živnostníci větší šikaně v podobě neustálých „inovací“, jako bylo zavedení režimu přenesené daňové odpovědnosti u DPH pro řemeslníky ve stavebnictví či registrovaných účtů pro plátce DPH, ad. Vše prosazováno v zoufalé snaze vytřískat z lidí další peníze. Nevím, zda to nemají pokrokoví konzervativci jinak, ale pro nás, liberály není až tak podstatné, jestli stát vybere daně. Musí se naučit hospodařit s tím, co má, stejně jako nic jiného nezbývá každé firmě, každé domácnosti, každému z nás. Za daleko důležitější považuji, aby lidem úřední buzerace v konečném důsledku nebrala práci.

Tím vším nechci říct, že křesťanskodemokratická politika TOP09 je celá od ďábla. Nepochybně existuje hodně témat, na kterých se shodneme a v roztocké TOPce vidím řadu fajn lidí. Jenže, konzervativismus byl vždy ideologií hrdých svobodných občanů a nic podstatného se na něm nezměnilo. Každý by měl inzerovat to zboží, které ve skutečnosti prodává.

Tomáš Šalamon

Kam dál

Za starostování pana starosty | Jiřina Roškotová
Nakládání s odpady | Radan Kaderka
MHD | Vít Calta
Doprava | Michal Přikryl

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

"Na páchání veřejného dobra

"Na páchání veřejného dobra je holt třeba hodně cizích peněz." :-))

Touché, pane Šalamone.

Touché, pane Šalamone.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.