Policie prošetří stav účetnictví města Roztoky, jak dál se školou?

Vyšlo současně v časopise Odraz 2/2011Koalice ODS, TOP 09 a SAKURA je v čele města od 10. listopadu a po dvou měsících se dají dělat první závěry ze stavu dřívějšího fungování města. Kdybychom to shrnuli jednou větou, tak je to daleko větší chaos než jsme čekali.

V jaké stavu je účetnictví a finance města?

Jako dlouholetý kritik práce účetní firmy Aldera mohu nyní nejen zodpovědně říci, že jsem měl pravdu, ale bohužel i to, že roztocké finance jsou v tak strašném stavu, že je zcela dohromady už snad ani dát nelze. Co taky čekat od firmy, která získala živnostenské oprávnění pár týdnů před tím, než vyhrála výběrové řízení? Na začátku prosince převzal účetnictví nově zřízený standardní finanční odbor, a čím déle se práci věnuje, tím propadá větší depresi. Výplaty bez objednávek a bez plnění, neúčtování zápočtů a podobně, to je zatím jen špička ledovce. I tak už je toho tolik, že se rada města na svém lednovém zasedání jednomyslně usnesla, že do dalšího šetření zapojí policii. Podnět k prošetření byl již podán. Moje poděkování patří panu místostarostovi Šefrovi, paní tajemnici Mezkové a vedoucí finančního odboru – paní Walterové, kteří se snaží dát finance dohromady.

Jak dál s výstavbou školy?

Na úvod ještě krátké shrnutí toho, jakým způsobem si bývalá starostka vykládala zákon o veřejných zakázkách. Na začátku všeho, v roce 2007, skutečně jakési výběrové řízení bylo, ale bylo pouze na úvodní studii možnosti dostavby školy. Tu vyhrála a vytvořila společnost Chalupa architekti a měla stát cca něco přes 200 tis. Kč. Od tohoto okamžiku dále už vše šlo bez výběrového řízení a jako argument byl neustále používán fakt, že Chalupa architekti má na své dílo autorská práva a tudíž to stejně nikdo jiný doprojektovat nemohl. Kdybychom to přirovnali k něčemu hmatatelnému, je to asi jako když si necháte udělat výběrové řízení na projekt nového záchodu, a pak řeknete, že k tomu záchodu chcete ještě přistavět další barák. Jen pro ilustraci rozměru problému uvádím, že projekty na dostavbu školy stály město už téměř deset milionů korun. Autorský zákon samozřejmě nerozporuji, ale jde o to, že do zadávací dokumentace k výběrovému řízení stačilo dopsat podmínku, že autorská práva z projektu přecházejí na město a problém by byl vyřešen. V jiném případě se jedná o změnu předmětu zakázky a výběrové řízení se mělo opakovat. Všechny práce byly fakturovány za ceníkové ceny, ale v době dnešní krize pracují architekti i za 20 - 30 % ceníkových cen. Ještě se Vám zdá, že je vše v pořádku? Jak teď dál? To by měla říci nově vzniklá expertní skupina. Doufejme, že se od projektování dostaneme v příštím roce taky k realizaci stavby.

Příprava rozpočtu na rok 2011

Tvorba rozpočtu na rok 2011 je nyní prioritou nového vedení radnice. Jsem rád, že na provozní náklady je vyčleněno o 6 % méně než v roce 2010, což bylo jedna z koaličních podmínek roztocké ODS. Konečně se dostane i na investice, které budou ve městě vidět. Na radě města jsme schválili záměr další výstavby kontejnerové / modulové školky pro 50 dětí, dále rekonstrukci Masarykovy a Jungmannovy ulice a mnoho dalších drobnějších projektů. Změna fungování celého úřadu je ovšem dlouhodobějším projektem a mnoho úkolů je stále ještě před námi.

Roman Jandík
radní a předseda MS ODS Roztoky

Kam dál

Slovo starosty | Jan Jakob
Škola | Vít Calta
Roztocké lithium | Michal Hadraba
Mít, či nemít školní pavilon? | Stanislav Boloňský

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.