Politický rozvod na radnici

Již fakt, že zastupitelstvo se 30. března sešlo v kompletním počtu jednadvaceti, napovídal, že tentokrát nepůjde jen o běžnou agendu. Dokonce se dostavilo i 5 občanů, tedy veřejnost.

Ačkoli zveřejněný návrh programu jednání nic takového neuváděl, byl na začátku schůze na návrh starosty doplněn o bod Personální změny ve vedení města. Nebyl to však nečekaný krok. Již týden předtím vypověděli dva partneři koalice - TOP 09 a SAKURA koaliční smlouvu ODS. Mezi zastupiteli za ODS a ostatními koaličními partnery to již delší čas názorově skřípalo, bylo čím dál obtížnější se domluvit na některých elementárních věcech a pověstnou kapkou, kterou pohár přetekl, byl článek Anticharta T. Šalamona v časopise Odraz.

Tento politický rozvod vedl (s účinností od 1. 4. 2016) i k personálním změnám na radnici. Paradoxně se nejvíce dotkl nestraníka zvoleného za ODS, místostarosty

RNDr. Jaroslava Huka, jemuž předtím, než byl ze své funkce odvolán, bylo sborem děkováno za dobrou práci. Návrh na odvolání prošel jen těsně, 12 zastupitelů bylo pro, proti byli 4 a také 4 se zdrželi hlasování. Na jeho místo pak byla aklamací zvolena Marie Šlancarová (TOP 09), když pro ni zvedlo ruku 15 zastupitelů (návrh ODS, aby se o personálních věcech hlasovalo tajně, neprošel). Nová místostarostka bude stejně jako její předchůdce ve funkci neuvolněná za odměnu schválenou zastupitelstvem.

Odvoláním J. Huka z pozice místostarosty došlo též k uvolnění jednoho místa v radě města. Na tuto funkci byla rovněž aklamací zvolena Mgr. Jana Chržová (VPM), která je také novou členkou radniční koalice. I pro ni hlasovalo 15 přítomných zastupitelů. Poslední změnou bylo doplnění finančního výboru o Mgr. Jaroslava Kubečku, pro něhož hlasovali všichni přítomní, jen sám kandidát se hlasování zdržel.

Personální změna na radnici v průběhu volebního období není v Roztokách obvyklý jev, došlo k němu teprve podruhé od roku 1990. A poprvé od roku 1994 nebude ODS zastoupena ve vládnoucí koalici a stane se autentickou opozicí, jak i naznačoval předseda roztocké ODS Roman Jandík. Doufejme však, že názorový spor o tom, jak řídit obec, bude probíhat kultivovaně, bez pavlačových scén, jichž jsme si v minulých volebních obdobích užili hojně. I tento politický rozvod, stejně jako rozvod manželství, nemusí znamenat vyhlášení vyhlazovací války. Zájem obce musí být bez ohledu na emoce prioritní.

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.