Poradna pro šmejdy

Když bylo ne zas tak dávno uzákoněno zrušení anonymních akcií, zazlíval jsem nemnohým jeho odpůrcům, že nepoužili v boji proti té nesmyslné novele nejprostší taktiku: na všechny strany radit postupy, kterými lze zákon obejít a vlastnictví i přes ni utajit. Cest je několik, asi nejjednodušší je založení společnosti s anonymními akciemi v jiné zemi (takových, které to umožňují, jsou desítky a v ČR funguje řada firem, které záležitost celkem lacino zařídí) a její ustavení matkou společnosti české, jejíž vlastnictví potřebujeme skrýt. Nejde o to radit zločincům – ti by to samozřejmě věděli tak jako tak. Cílem je demonstrovat, jací hlupáci (či populisté, případně obojí) jsou ti, kteří pro takové ustanovení zvedli ruku.

Podomní prodej
Podomní prodej | ilustrační foto | mF

Nyní v Roztokách zažíváme situaci do jisté míry podobnou. Dubnové zastupitelstvo schválilo vyhlášku zakazující podomní prodej. Cíl je jistě bohulibý: zatnout tipec těm z podomních prodejců, jejichž praktiky jsou přinejmenším za hranou morálky. Poslední dobou se pro ně vžil název „šmejdi“. Motivaci vyhlášky rozumím, sám považuji tenhle business za zvlášť odporný. Bohužel, jako vždy, když se někdo snaží složitý problém vymazat jednoduchým řešením, vznikne paskvil, který škodí všem. Stejně jako u anonymních akcií, i zde existuje řada cest, jak čerstvou vyhlášku užít namísto toaletního papíru. Jednu nabídnu zde (další třeba v diskusi pod článkem na Roztoky.com): podomní prodej, tj. nabízení zboží a služeb je tedy zakázán, nikoliv ovšem informování. To zakázat nelze, zcela jistě ne obecní vyhláškou (tím argumentují např. i právníci České pošty, jíž se zákazy podomního prodeje rovněž týkají). Pokud u Vás někdo zazvoní, že by Vás rád informoval třeba o možnosti, jak ušetřit za energie, můžete jej zcela jistě vyhodit, ale těžko Vám proti němu pomůže policie s podporou nejnovějšího intelektuálního produktu slavného roztockého zastupitelstva. Když projevíte o službu zájem, má volné pole působnosti. Namátkou: za chvíli přiběhne kumpán a sepíše s Vámi smlouvu (tady se rozhodně nejedná o podomní prodej, přeci jste si jej sami pozvali, jako si třeba zvete pojišťováka) a informátor jde mezitím „informovat“ k sousedům. Nakonec, ani na to nemusejí být dva, stačí, aby se informátor nechal pozvat dovnitř, a žádná taková vyhláška se pak na něj nevztahuje. Atd.

Obvyklý argument pachatelů dobra ve prospěch podobných norem je: aspoň trochu to pomůže. Není tomu tak. Šmejdi si vždycky poradí, jenom se tím komplikuje situace „normálních“ mobilních obchodníků jako jsou pojízdní mlékaři, zmrzlináři, apod. V důsledku možná pár lidí přijde o práci. Navíc podobné výsledky právního kutilství na všech úrovních zaplevelují legislativu takovým způsobem, že orientovat se v ní je dnes už bez právníka nemožné.

Často lze také slyšet postesk ve smyslu, že „naše zákony chrání jenom gaunery“. Omyl: poměrně rozsáhlé svobody, které máme, a právní principy, jakým je třeba presumpce neviny, chrání především slušné lidi před tím nejhorším: zvůlí státu. Že tu a tam pomohou i zločincům, je nutná cena, kterou za to holt musíme platit. Svoboda prostě není zadarmo. V tomhle mají výhodu totalitní země: na detaily nemusí hledět, a proto tam zpravidla panuje bezpečnost a pořádek. Pořádek jako řemen.

Tomáš Šalamon

Kam dál

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Dobrý den, tu vyhlášku psali

Dobrý den, tu vyhlášku psali zastupitelé sami, nebo jim jí někdo připravenou předložil, aby o ní hlasovali? Proč nepřipravují takové věci odborní úředníci, aby nevznikaly paskvily jak píšete? Na to si je přeci platíme. Není to tak dávno, kdy byly zmatky s placením poplatků za odpadky, část města platila v jednom roce jinou částku než ostatní, proč? Protože to nebylo včas a dobře schváleno?

Vyhláška

Dobrý den paní Novotná, děkuji za Váš komentář. Netuším, kdo to připravoval a jak to proběhlo, ale řekl bych, že to v tomto případě snad ani není tak podstatné. Problém té vyhlášky je, že vůbec neměla spatřit světlo světa a to v jakékoliv podobě, protože v rámci instrumentů, kterými disponuje ZM, nemá problém, jež byl jejím cílem - tj. řekněme ochrana spotřebitele, vůbec žádné řešení.
Ostatně, celý problém "šmejdů" je podle mě z 80% problém sociální. Co se týče třeba těch profláklých zájezdů - všichni deset patnáct let vědí, o co jde. Ti lidé přesně vědí, co je tam čeká, zpravidla už to několikrát zažili a přece tam dobrovolně jedou. Je zajímavé, že spousta z nich tvrdí, že je to pro ně jedna z mála příležitostí dostat se mezi lidi.
Ono je totiž jednoduché podepsat nějakou petici nebo se dožadovat zázračné vyhlášky, o dost těžší je se o svého stařečka sám postarat. Mimochodem jeden z dlouhodobě nevyhledávanějších článků na tomto webu je seznam domovů důchodců. Nechci moralizovat, ale člověk se neubrání otázce, kdo je potom vlastně šmejd.

Dobrý den, co píšete je k

Dobrý den, co píšete je k hlubokému zamyšlení a asi velmi blízko pravdě.
K té vyhlášce ještě dodám, že na stránkách úřadu není zveřejněna, je tam jenom napsáno, že zveřejňování těchto věcí je pro ně naprostou samozřejmostí ...
Naznačujete, že vznikla na základě nějaké petice. Vyhlášky a nařízení se musí před vydáním velice dobře zvážit ze všech možných pohledů a dopadů. Kdyby z každé petice měla vzejít hned vyhláška ..Nevěděla jsem, že je v našem městě problém podomního prodeje a trápí obyvatele celého města až tak, že je podaná petice a hned schválená regulační vyhláška, člověk by si býval zašel na zastupitelstvo, aby se něco dozvěděl a mohl se k tomu vyjádřit. Nemám kde si informace o tomto problému v Roztokách zjistit. Nevím, jestli jde o šmejdy nebo o cokoliv jiného, aby se dalo říci, jestli se věc mohla řešit jinými nástroji, v Odraze takové důležité věci vůbec nejsou. Ten je plný předvolebních slibů a rekapitulace hrdinských činů našeho starosty, který prý naše město velebí sám, bez pomoci koaličních partnerů...

Dobrý den, nemám k tomu

Dobrý den, nemám k tomu podrobné informace, ale údajně ten nápad měl vzejít z jakési facebookové diskuse, kde se takové vyhlášky lidé dožadovali. Pak to bylo schváleno bez hlubší diskuse rychlostí raketovou (ani mě není známo, že by podomní prodej představoval v Roztokách zásadní problém). Nicméně, mé informace nemusí být přesné; určitě by to měli spíše zodpovědět ti, kdož s tím přišli na ZM. Konec konců, on se k tomu jistě nejpozději v Odrazu někdo přihlásí.
Ať to bylo jakkoliv, takovýto způsob tvorby právních norem (byť místního významu) mě naplňuje hrůzou. Jojo, volby se blíží, laciný populismus pokvete.

Mějte se fajn

Tomáš Šalamon

Inu každý se zastává svých

Inu každý se zastává svých voličů :-)

takže ono se nepracuje pro

takže ono se nepracuje pro všechny obyvatele stejně, ono se to dělí podle politických sympatií ?

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.