Práce v Palachově ulici jsou v plném proudu

Palachova ulice se mění k nepoznání. Největší investiční akce letošního roku pokračuje poměrně svižným tempem, ač nejen mně se po jejím zahájení zdálo, že dělníků a pilně pracující techniky mohlo být na začátku víc. Neočekávanou komplikací se ukázalo být podloží, které je oproti předpokladu tvořeno sprašemi z více procent, než uvažoval projekt. Spraše se musí vytěžit, smíchat s vápnem mimo hloubenou vozovku, opět vozit na místo. Celé to stavbu poněkud komplikuje, jakkoli stavbyvedoucí předpokládá jen mírné zpoždění.

Během léta bude stavba ukončena až po Školní náměstí. Podle vyjádření zástupců stavby teprve zvažují, zda tento úsek bude vyasfaltován v první etapě, nebo najednou při kompletaci celé ulice.

První metry chodníku vypadají zdařile. Je dobře, že městský architekt prosadil o řád vzhlednější dlažbu, než jaká byla plánována (projekt původně předpokládal nejobyčejnější druh, tzv. kost), to vše po jistém smlouvání se stavbou, nakonec za stejné peníze. Víc otázek veřejnosti ale budí budoucí zelené pásy - příkopy, do kterých zasázejí naše Technické služby ve spolupráci s odbornou firmou během října či listopadu desítky javorů. Laickým pohledem nahlíženo, příkopy vypadají mělké a leckdo se ptá, zda budou mít stromy dost prostoru pro kořeny.

Podle ujištění projektanta, stavebního dozoru a zhotovitelské firmy je zvolená technologie, kdy se zabetonují obrubníky, do budoucích zelených pásů se nasype hlína (před zasypáním se podle ujištění stavbyvedoucího pořizuje fotodokumentace) a vlastní jámy na stromy se hloubí až těsně před jejich sázením, běžná a v pořádku.

V polovině července jsme na podnět oddělení životního prostředí provedli místní šetření a dohodli se na lepší přípravě míst pro sázení stromů. Přebytečný beton z patek obrubníků při něm bude odsekán (technologie stavby jiný postup nedovolí), pracovníci úřadu i stavební dozor budou více dohlížet na to, aby při zasypávání příkopu byla rozrušena (případná) betonová krusta a aby pásy byly propustné. Postup jsme si ověřili na místě, věřím, že bude i v průběhu další stavby respektován.

Samostatnou a trochu bolestivou kapitolou je pokácení největšího ořešáku na Školním náměstí, v místě budoucího přechodu pro chodce.

Před několika měsíci ujistilo vedení města spoluobčany, že se ořešáky kácet nebudou. Překvapivé poražení největšího z nich nás opravdu nepotěšilo. Nebyli jsme o této akci informováni (starosta a místostarosta odpovědný za vzrostlou zeleň) a odehrála se v době našich dovolených. Nepíšu to jako alibi - za práci radnice samo sebou odpovídáme. Tohle jsme ale ovlivnit nemohli a nezbývá, než se za akci, která vzbudila negativní ohlasy veřejnosti, omluvit.

Pro spravedlivé posouzení věci je ale třeba dodat, že strom nebyl ve zcela vynikající kondici a že k jeho pokácení vedla obava, aby jeho část nepadla na nově budovaný přechod. Zatímco dříve strom rostl v zeleném pásu, kde se lidé pohybují spíše jen příležitostně, přechod byl nově projektován v jeho bezprostřední blízkosti. Oddělení životního prostředí také vycházelo z platného pasportu zeleně, jenž strom uváděl mezi těmi, které bude v dohledné době potřeba odstranit. I tak jsme ale se starostou přesvědčeni, že věc měla být pečlivě uvážena, mnohokrát posouzena a s předstihem sdělena vedení obce i veřejnosti.

Závěrem této glosy chci požádat občany o trpělivost při budování Palachovy ulice. Práce jsou zhruba v polovině, čeká nás ještě hodně prachu, ztíženého parkování a kličkování středem města. Je jasné, že stavba s sebou nese i každodenní problémy, že zavděčit se každému není možné. Například parkování v okolí masny budeme muset vyřešit tak, aby rezidenti v bezprostředním okolí nebyli omezováni návštěvníky obchodu při vjezdu na svůj pozemek. V plánu naopak nejsou retardéry - výrazně užší vozovka a platné omezení rychlosti jsou podle názorů policie i města coby investora dostačující.

Díky všem, kdo korektní formou upozorňují na faktické i domnělé nedostatky při budování ulice. Jsem zatím optimista a věřím, že nejpozději v prosinci se projedeme a projdeme po nové Palachově ulici.

Tomáš Novotný,
místostarosta

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.