Práskači a Půlnoční království

Žalobníčci mi nějak vadili už na základní škole. Takové to „a já to povím mamince" nebo „ já to povím paňučitelceee“. Však to znáte. Ti tvrdší než já to řešili držkovou a tak podobně. Každopádně ani přílišné tvrďáctví, ani žalování zrovna nepřispívalo k dobrým vztahům mezi dětmi. Tvořily se různé kamarádské skupinky, které spolu navzájem moc nemluvily a neměly se v oblibě. U dětí je ale ledasco omluvitelné a pochopitelné.

Chování dnešních dospěláků je ale trošku podobné. Tendence různých skupin lidí vychovávat a práskat na ty druhé nabývají na síle. Vidíme to v seznamech různých zákonů, vyhlášek a předpisů, které jsou přijímány v mnoha případech naprosto zbytečně, aby nás ochránily tu proti zlu korporací, tu proti sousedům, nebo dokonce proti nám samým.

Ani roztočtí zastupitelé nejsou většinově jiní. Hesla „Stát je služba. Ne šikana občanů", kterými byly Roztoky oblepeny před parlamentními volbami, se asi na Roztoky nevztahují nebo jsou to asi jen předvolební tlachy. Jinak si nedovedu vysvětlit, že vedení radnice trvá na velmi restriktivní protihlukové vyhlášce, která omezuje běžné činnosti, například sekání trávy v neděli, když dvě předcházející soboty například propršely.

Samozřejmě lze rozumět nepříjemné situaci, kdy při rodinné oslavě soused vedle drnčí vrtačkou nebo túruje sekačku. Jsou--li ale lidé normální, tak se domluví sami a žádnou vyhlášku k tomu nepotřebují. Vím o případech v Roztokách, kde dřív právě ta domluva a komunikace stačila a občané používali slovní spojení „mohl bys prosím...". Nyní ovšem frčí „musíš, protože je to zakázáno vyhláškou..." Vztahy už dle dotyčných nejsou takové jako dřív. Těžko říct, zda je vyhláška tím jediným důvodem, ale rád bych všechny poprosil, aby místo volání městské policie na souseda raději hledali domluvu a místo mávání vyhláškami hledali kompromis, který nám umožní dobré žití v našem pěkném a tichém městě. Mně osobně je úplně jedno, jestli mě sekačka ruší v neděli nebo v sobotu. Je mi jasné, že soused posekat někdy musí a raději budu koukat na posekaný trávník než na divoké mlází. S Jardou Hukem jsme se včera na březnovém jednání zastupitelstva pokusili potřetí vyhlášku změkčit, ale k úspěchu to nevedlo. Mít vyhlášku je prý výrazem vyspělosti naší společnosti - aha. Tak abychom si začas neběhali zazpívat do Země krále Miroslava, protože u nás už bude jen stádo sterilních robotů pohybujících se v přesně definovaných mantinelech, které budou prudit ty slušné a ti neslušní se jimi stejně řídit nebudou. Pár hlasů na podporu se našlo, ale zdaleka to nestačilo, tak snad po volbách.

Ing.
Roman Jandík

předseda ODS Roztoky

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Ohleduplnost a snahy se dohodnout

Dobrý den, takováto opatření opravdu jen omezují běžné činnosti, nikdo většinou neseká trávu celý den (vzhledem k mini-pozemkům kolem vil a domů), horší je to, když si majitel pozve externí firmu/pracovníky pro pořezání dřeva na celé sobotní nebo nedělní dopoledne/odpoledne... Zvuk cirkulárky, linoucí se od sousedů po několik hodin by asi regulován už měl být, motorový postřikovač nebo sekačku trávy ponechat na domluvě... Je to o ohleduplnosti....

Ovšem,rozvíjí se nám tu asi jiný nešvar. Dnes psali na iDNES o tom, že i pronájmy je třeba legalizovat, jinak může zakročit Finanční úřad (placení daní). A to na popud stejných závistivých žalobníčků, že "soused pronajímá..." jako ve Vašem článku popud popsaných stěžovatelů... Nevím jistě o žádných takových pronájmech, jen to "tak" vypadá. Vypadá to takto, asi u 30% bytů (min. v naší lokalitě) se objevili noví podnájemníci, kteří se zde viditelně neangažují, jen k bydlení byty extenzivně 24 h denně využívají (na rozdíl od rodin, které mají standardní 8-8-8 rytmus), nerespektují pravidla Společenství vlastníků apod., protože pronajímatel je s tím neseznámil a ani to SVJ nehlásí, proč by, že...? A to je také o ohleduplnosti. Ale interně si to SVJ musí vyřešit samo... Ale posnájemníci se o SVJ nezajímají... Takže nelze nic dělat, protože nic není jisté, ale SVJ by mohl vědět a jednat, ale v tom si pálit prsty nikdo nebude :( Nějaký nápad?

já jsem spokojený

Nedělní omezení hluku je výborná věc. Jsou lidé a firmy v okolí se kterými není žádná dohoda. Hotovo na barácích, komunikacích, trávnících není nikdy nic a nikdy nebude. Proto je vyhláška důležitá, aby aspoň jeden den v týdnu jsme si od hlukové zátěže odpočinuli.
Běžte si svoje tržně komsomolské skřeky o svobodě vyprávět ukrajinským dělníkům najatým městem nebo soukromníkem na neděli. Bez vyhlášky by to bez vrhání cihel nešlo.
Když jsem nedávno ještě jezdíval v v neděli ráno z noční, byl Ukrajinci pravidelně nacpaný celý autobus. Na Tyršově náměstí vystupovala první várka, kterou si hned místní baráčníci rozebírali. Pochoptelně si je najímají na černo, přeci modří Komsomolci nebudou platit nějaké odvody, to je pod jejich dělnickorolnické mozky co mají po rudých rodičích a prarodičích.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.