Prevence pohybem nejen v létě

Letošní léto nám přineslo spoustu slunečných dní, a tím i více chuti k pohybu na čerstvém vzduchu. Mnozí z nás vyrazili k vodě, na kola, na pěší túry a vychutnávali si radost i z mnoha dalších fyzických aktivit. A to je dobře. Je však také velmi důležité pokračovat v načatém díle i na podzim a vůbec po celý rok. Je smutné, že my Češi patříme ke čtvrtému nejtlustšímu národu v Evropě. Ale nejde jen o národní či evropský problém. Světová zdravotnická organizace považuje obezitu za jednu z největších výzev 21. století. Ať už velká část populace je na úrovni nadváhy a k obezitě pomalu přechází, nebo již obezitou trpí, vždy se přidružují další rizika jako artrózy (opotřebení kloubních chrupavek), bolesti zad, žlučníkové kameny, poruchy spánku, z těch vážných pak nemoci srdce a cév, vysoký krevní tlak či cukrovka druhého typu. A hlavním viníkem je právě nepravidelnost pohybu a špatné stravování.

Rozlišujeme 3 základní druhy cvičení:

1)    aerobní - zahrnuje velké svalové skupiny a stimuluje srdce a plíce, aby lépe pracovaly (např. plavání, běh, lyžování, chůze).

2)    cvičení na ohebnost = flexibilitu, které protahuje svaly, celkově podporuje rovnováhu a eleganci (např. tanec).

3)    cvičení posilovací - pro začátek je možné si místo činek naplnit dvě menší PET láhve s vodou nebo zvolit posilování s vlastní vahou těla (zejména vhodné pro problémové partie). Posilovna je další variantou.

Pravidelný pohyb má přitom nesčetné blahodárné účinky: buduje sval, aktivní metabolickou tkáň, která pomáhá spalovat tuky, zpevňuje a zpružňuje stěny cév, takže braní žilní nedostatečnosti, napomáhá odvádění škodlivého cholesterolu do jater, kde se dále zpracovává, snižuje hladinu fibrinogenu - bílkoviny, která zvyšuje krevní srážlivost. V mozku vyplavuje endorfiny, které zlepšují náladu, a také zvyšuje serotonin, který zabraňuje vzniku depresí. Odbourává stres a celkově zvyšuje imunitu, tedy buněčnou i celkovou odolnost organismu.

Je tedy jen důležité stanovit si priority. Nechte méně uklizeno a věnujte se 30 až 60 minut oblíbené fyzické aktivitě, 2x až 3x týdně. Po vydatnější večeři běžte na půlhodinovou svižnou procházku a poslední jídlo zařaďte do 19 hodin. Cvičíte-li s někým, napomáhá to lepší motivaci. Vždy je nutné vybrat si činnost, která vás baví, a začínat pozvolna, tj. nepřetrénovat se.

A přidáme-li pravidelnost a střídmost v jídle a pití, relaxaci a trochu méně ambicí a honění se za příliš náročnými cíli, budeme zdravější a štastnější nejen po celý rok, ale po celý život.

MUDr. Renáta Neudörflová

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.