Proč budeme schvalovat strategický plán

Setkávám se s názory, že strategický plán je kus zbytečného papíru anebo že je to jen nepříjemná povinnost, když obec chce získat dotaci. Pokusím se vysvětlit, že má i jiný smysl, a asi nejlépe na příkladu ze života.

Nedávno jsem jel ze slánského nádraží večerním vlakem a usadil jsem se někde veprostřed motoráku. V řadě přede mnou seděla dáma velmi neurčitého věku, něco mezi čtyřicítkou a šedesátkou, a spokojeně vyhlížela z okna. Ale jakmile jsme se rozjeli a motorák přejel slánské výhybky, začala prozpěvovat. Je pravda, že se to zpěvu moc nepodobalo, ani nevím, o jaký nápěv šlo, ale bylo to hodně nahlas, takže přehlušila i rachotící vlak, a bylo to hodně falešně. Produkce pokračovala až skoro na druhou slánskou zastávku a pak byl klid. Před Podlešínem, i když strojvůdce před nájezdem na viadukt a výhybky disciplinovaně zpomalil ze sedmdesátky na čtyřicet, spustila znovu a rvalo to uši. Další sloku přidala před Zvoleněvsí a velké finále přednesla vstoje před nádražím v Kralupech, kde se chystala vystoupit. Pochopil jsem, že ta dobrá, mírně až středně podnapilá duše začala halekat, když ji něco vyburcovalo, jak se dneska říká, nakoplo, což je u výhybek na trati z Kralup do Slaného docela příhodný výraz.

A podobně jsme se občas v minulých letech chovali i my, a to i ve zcela střízlivém stavu. Začali jsme konat, až když nás k tomu něco rázně postrčilo. Strategický plán by nás měl toho nakopávání ušetřit.

V každé obci by její představitelé měli mít nějakou vizi, představu, jak by měla jejich obec za deset patnáct let vypadat, a územní plánování, všechny investice i rozvoj společenského a kulturního života by měly být koordinovány tak, aby k tomuto cíli obec směřovala. Tohle všechno by měl podchycovat strategický plán. Vize by měla vycházet z dobře poznaného současného stavu a jeho analýzy, v jednotlivých oblastech života obce by měly být v souladu s celkovou vizí formulovány jasné cíle a jednotlivé akce a investice by měly tyto cíle naplňovat. Mělo by se to dít v logickém sledu a v návaznosti na sebe.

Strategický plán schválený zastupitelstvem by měl být nejen oporou při podání žádosti o nějakou dotaci, měl by být i jistou zárukou kontinuity ve vývoji obce. Měl by určovat směr a představitelé obce by měli aspoň rok dva dopředu připravovat to, co by chtěli uskutečnit.

Kdybych se přidržel příběhu z vlaku - schválíme-li strategický plán, budeme zpívat podle jeho, věřím, že dobře napsané, osnovy, a je na vás, a to se obracím jak k naší krotké opozici, tak zejména k většinou velmi slušné veřejnosti, abyste hlídali, jestli nezpíváme tak falešně jako ta ženská na výhybkách v Podlešíně. 


Jarda Huk

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.