Proč máme v Roztokách spolky

V minulých týdnech se zejména v souvislosti s diskusemi o využití vil v Tichém údolí sneslo jak v Odrazu, tak na veřejném slyšení několik uštěpačných poznámek na hlavu roztockých spolků. Plénem se nesly ultrapravičácké myšlenky o tom, že činnost těchto sdružení, a veřejné kulturní akce v Roztokách vůbec, jsou určeny pouze pro malou hrstku nadšenců (nebo cvoků?) a jako takové by bylo nejlíp je přestat podporovat. Člověk rozumný (rozumějme modře smýšlející) si podle šiřitelů těchto myšlenek kulturu samozřejmě vybere a hlavně zaplatí sám. Moc jsem nepochopil, jak by to vypadalo, kdyby tu žádná kultura nebyla. Zřejmě by si náš občan tak nějak šalamounsky zajel například do Prahy, kde to všechno dotuje pražský magistrát, a nejde to tedy z naší (roztocké) kapsy. Nebo si pustí doma televizi, za kterou poplatky beztak už zaplatil?

Tito „liberálové" jsou přesvědčeni, že město by nemělo ze svých peněz, a už vůbec ne ze svých vil, tyto podivné partičky (spolkaře) podporovat. Měli bychom kulturou a spolky nechat pěkně hýbat prodlouženou ruku trhu, jak jsme se ostatně již v Odraze mohli několikráte dočíst v článcích jednoho buditele. Město by pak mělo fungovat jako taková střední stavební firma a zabývat se výhradně výstavbou chodníků a silnic, které přece slouží všem. Rozsévači takových myšlenek si zřejmě neuvědomují, že spolkaři věnují kulturnímu dění v Roztokách hodně ze svého volného času, většinou zdarma nebo za symbolické honoráře. Jiní se zase věnují našim dětem, na které my pro všecku pracovní zaneprázdněnost nemáme moc času. Našim dětem, které by jinak bloumaly po ulicích a vyváděly bůhvíco.

Tito spolkoví cvoci v Roztokách pořádají spoustu zajímavých akcí, díky kterým naše město žije. V opačném případě by tu totiž „chcípnul pes“. Pak by z našeho městečka byla opravdu jen noclehárna Prahy.

Mrzí mě, že se nepodařilo prosadit využití větší vily čp. 125 kromě školky i pro spolky, přestože k tomuto rozhodnutí vedly jistě pragmatické důvody - snaha získat více prostředků na rekonstrukci vil z dotací.

Snad se pro spolkaře najde časem jiný prostor, abychom jim za jejich práci nezůstávali dlužni.

Michal Hadraba
zastupitel za sdružení Sakura

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.