Proč ta zloba, proč ta zášť?

Pan Bělohradský ozdobil minulý Odraz článkem napadajícím web Roztoky.com. Považuji za vhodné uvést záležitost na pravou míru. Roztoky.com jsme rozjeli před dvěma a něco lety jako reakci na cenzuru Odrazu v době panování paní architektky Vavřínové. Plurál používám zcela záměrně, je nás totiž, pane Bělohradský, víc, než si myslíte (safra, není to nějaká skrytá reklama?). Později nás napadlo oslovit město s tím, že bychom rozšířili obsah o odrazovské články. Městská rada nám laskavě vyhověla a stanovila určité podmínky, jež pečlivě dodržujeme. To je celé, takto vypadala ta údajná „pomoc města s rozjezdem“.

Autor dále rozkrývá spiknutí na MÚ, který podle něj rezignoval na vlastní web a nenabízí něco podobného jako my. Nejsem kompetentní hovořit za město, ale snad posloužím zkušeností, která napoví: Odraz je tištěné periodikum, jehož tvorba je naprosto odlišná od provozu elektronického média. Mezi papírem a webem je skoro tak zásadní rozdíl, jako mezi rozhlasem a televizí. Vůbec není divu, že slovutné vydavatelské domy udržují pro své papírové a online tituly (jako třeba MF Dnes a iDnes) samostatné týmy, byť sdílející některé texty. Články z Odrazu nedostáváme servírované na stříbrném podnosu; obdržíme PDF a je na nás, jak z něj materiál vyextrahovat. Kdokoliv v informatice trochu zběhlý asi potvrdí, že je při tom nutné překonat několik problémů evidentních a ohromnou hromadu dalších, které na první pohled zřejmé vůbec nejsou (ďábel se totiž jako vždy skrývá v detailech). To samozřejmě za předpokladu, že se nechceme s každým číslem patlat dva dny ručně. Za tím účelem jsme si napsali šikovný a celkem sofistikovaný software, který dokáže celý proces asi z 90% automatizovat a odbavení jednoho vydání tak trvá řádově desítky minut. Vývoj zabral po večerech, po víkendech měsíce. Pokud by MÚ chtěl něco podobného, samozřejmě si jej rovněž opatří, zaplatí ale pořádný ranec. Není ovšem důvod objevovat Ameriku. Nemáme problém poskytovat městu bezplatně Odraz pro jeho stránky.

Úspěch Roztoky.com je nicméně v zájmu každého svobodomyslného občana našeho města. Pokud totiž nemá městské médium konkurenci, je vždy potenciálně ohroženo chutí vládnoucí garnitury dělat z něj svou hlásnou troubu. Odraz je naštěstí v tomto směru mezi městskými plátky perlou vyváženosti, ale i on zažil několik konfliktních momentů. Sledované alternativní médium nevytvoříte přes noc, až jej budete potřebovat a hlavně, už jeho samotná existence představuje nejlepší prevenci pokusů o cenzuru. Na Roztoky.com jsme nikdy neodmítli uveřejnit žádný názor, dokonce ani takový, který na nás útočil. Z logiky věci vyplývá, že stejně jako mohu prostřednictvím Roztoky.com – jak varuje pan Bělohradský – „ovlivňovat veřejné mínění“ já, může tak učinit i kdokoliv jiný (a bezpracně). Čímž se dostáváme k dalšímu šokujícímu odhalení, že to celé děláme, aby byla moje maličkost zvolena do zastupitelstva. Při vší úctě k této ctihodné instituci, šlo by asi o ten nejkrkolomnější způsob, jak se tam dostat. Skutečnost je daleko prostší: nás to zkrátka baví.

Závěrem bych se rád připojil k výzvě, aby občané rozjížděli vlastní podobné aktivity. Nadšeně souhlasím! Když nás bude víc, nebudeme se bát o svobodu slova nic. Až do toho půjdete, ozvěte se, poradíme!

Tomáš Šalamon
Roztoky.com

Kam dál

5 let s vámi | Tomáš Šalamon
Pochvala Městskému úřadu | Zdeněk Richter
Nad čím zůstává rozum stát | Olga Vavřínová
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloProč ta zloba, proč ta zášť? – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.